Kyjev 15. októbra 2018 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP)
 

Portál RusVesna venuje svoju pozornosť ukrajinskému úslužnému poskytovaniu informácii USA a Izraelu o svojich systémoch PVO S-300. Dnes je už známych viacero informácii o amerických a izraelských aktivitách na Ukrajine ohľadom testovania S-300, preto RusVesna o týchto aktivitách tiež informuje

Ilustračné foto: Raketový systém S-300

Podľa získaných informácii americko-izraelská delegácia vojenských odborníkov navštívila Ukrajinu, kde sa bude konať aj cvičenie NATO s názvom  Clear Sky 2018. Kvôli cvičeniu a testovaniu Američania presunuli na Ukrajinu aj stíhačky F-15 C Eagle. Najmä F-15 tvoria základnú časť leteckých síl USA a ich vazalov na Blízkom východe, tieto lietadlá útočia na ciele v Sýrii, Afganistane či Iraku.
Američania a Izrael je nervózni z dodávok S-300 Sýrii a potrebuje zistiť čo najviac o parametroch ruských systémov PVO. Dávno sú preč doby, kedy v Jeľcinovskom Rusku chodili americkí odborníci po ruských vojenských zariadeniach a drzo kradli tajné materiály o sovietskych zbraniach. Aj v tej dobe ruská tajná služba napriek Jeľcinovým príkazom z Moskvy dokázala efektívne pracovať a časť potrebných informácii Američania nikdy nezískali, tieto informácie boli pred Američanmi ukryté.
Američania a Izraelci skúmaním možností ukrajinských systémov PVO toho veľa získať nemôžu. Ukrajinci majú systémy staré približne 15 rokov, Sýria dostala od Rusov podstatne modernejšie systémy PVO, ktoré svojimi parametrami prevyšujú bežný štandard S-300. Sovietske S-300, ktoré má Ukrajina k dispozícii sa výrazne odlišujú od systémov S-300, ktoré má k dispozícii Rusko.
Ruský vojenský expert Alexej Leonkov uviedol, že je obrovský rozdiel medzi ukrajinskými a sýrskymi systémami S-300. Sýrčania získali S-300 PMU-2, ktoré majú množstvo nových modifikácii, vrátane lepších rakiet, riadiacich centier i rádiolokačných systémov. Rádiolokačné systémy sú oveľa sofistikovanejšie, rakety dosahujú rýchlosť 4 km/s a ich schopnosť zasiahnuť cieľ dosahuje 0,97 %, čo bude mať veľmi tragické dôsledky pre narušiteľov sýrskeho vzdušného priestoru. Uniknúť takejto rakete PVO je podľa Leonkova prakticky nemožné.
Kyjev sa snažil, zaslúži si preto pochvalu od svojich amerických pánov a ich izraelských kolegov. No veľmi Washingtonu pomôcť nemohol, Rusko Ukrajine už 15 rokov žiadne moderné systémy PVO neposkytlo. Oveľa viac informácii o systémoch PVO mohli získať Američania od Bielorusov, alebo z iných krajín, kde Rusko systémy PVO S-300 predáva. Tieto systémy sú podstatne modernejšie ako tie, čo má k dispozícii Ukrajina., Sýria však dostala systémy na oveľa vyššej úrovni ako iné krajiny v minulosti, kam smerovali dodávky ruských S-300
Navyše sýrske S-300 sú prepojené s ruskými S-400 v Latakii a Hmeimmim, do zostavy sú zaradené aj staré sýrske systémy S-200 a S-175.  Sýrčania majú dostatok starších rakiet PVO, ktoré sú v kombinácii s modernými radarmi a prostriedkami rádiolokačného boja (narušujú GPS, spojenie) ozajstnou hrozbou pre nepriateľské lietadlá.

Pokiaľ však nebude nad Sýriou zostrelené nepriateľské lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor Sýrie, možno sa o parametroch a účinnosti sýrskej S-300 len dohadovať. Ak však strach z ruských S-300 nedovolí Izraelu a USA útočiť v rozpore s medzinárodným právom vo vzdušnom priestore Sýrie, splnili ruské dodávky S-300 Sýrii svoju úlohu vynikajúco.
 
Video

Príspevok Kyjevské zradcovské vedenie poskytuje USA a Izraelu informácie o technológiách ukrajinských sovietskych S-300 zobrazený najskôr Hlavné správy.