Kyjev 29. marca 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky, Vladimír Benko/MV SR)

Kvôli zhoršeniu situácie s kriminalitou obyvatelia Kyjeva nakupujú zbrane, aby si zaistili bezpečnosť a v podnikateľských štruktúrach narastá dopyt po účastníkoch “protiteroristickej operácie”. Médiá vysvetlili, že polícia a bezpečnostné firmy sa neponáhľajú s reakciami na volanie poškodených, pretože sa boja “dostať sa pod paľbu”.

Ilustračné foto

Podľa informácií tlačovej služby kyjevskej polície, v roku 2016 sa celkový počet trestných činov zvýšil o 16 % v porovnaní s rokom 2015. Kyjevčania sa pritom masovo sťažujú, že polícia a bezpečnostné firmy pomaly reagujú na volanie poškodených.

“Situácia s kriminalitou je dnes natoľko nebezpečná, že nechceme riskovať,” hovorí pracovníčka jednej zo súkromných bezpečnostných spoločností Kyjeva.

Podľa jej slov, ak príslušník bezpečnostnej služby je pri zásahu proti zločincom zranený, firma musí platiť ohromnú kompenzáciu jemu či jeho rodine.

“Zločinci sú dnes po zuby ozbrojení, ale naši bezpečnostní pracovníci nemajú ani traumatické zbrane. Preto potom, čo prichádza poplach, trochu čakáme, aby zločinci odišli, až potom odosielame našich pracovníkov na príslušnú adresu,” povedala.

Expert pre bezpečnostné otázky Sergej Šabovta hovorí, že nielen súkromné ​​bezpečnostné spoločnosti sa neponáhľajú na miesta činu, ale aj policajti obyčajne čakajú, až sa konflikt vyrieši sám.

“Prílišný stres, nedostatok spolupracovníkov, únava – to všetko sa odráža na fakte neochoty riskovať výmenou za plat,” hovorí. Podľa názoru experta dnes štát ponechal občanov v boji s kriminalitou osamotených.

“Pocit nebezpečenstvo a strach o svoju bezpečnosť, bezpečnosť rodiny či svojho biznisu núti občanov riešiť tieto otázky nesystémovými spôsoby tým, že si obstarávajú nelegálne zbrane. Do Kyjeva bolo dovezené ohromné ​​množstvo zbraní zo zóny “protiteroristickej operácie”. Nelegálne  je možné dnes kúpiť vojenskú pištoľ za menej ako legálne traumatickú zbraň,” hovorí Šabovta.

Ilustračné foto

Podľa názoru experta týmto spôsobom sama vláda núti ľudí ešte včera poslušných zákonu ísť za jeho hranu a tým sa stávajú potencionálnymi kriminálnymi živlami.

“Ľudia sa vydávajú na vojnový chodník. Mnohí nemajú v autách a bytoch len sekery a nože, ale aj palné zbrane,” povedal.

V kyjevských obchodoch so zbraňami hovoria, že zbrane a obranné prostriedky sa naozaj predávajú viac.

“Nakupujú veľa. Hlavne lovecké pušky, karabíny, nože a slzný plyn. Zákazníci hovoria priamo, že to nie je na lov, ale na ich obranu, prosia o pomoc s výberom. Najmenej populárne sú pištole ráže .22 a pneumatické zbrane,” povedal predajca v jednom z obchodov.

Bezpečnosť posilnili aj taxikári. Ako pre vestu povedal taxikár Vitalij Lukin, prakticky všetci jeho kolegovia, ktorí sú neustále v ohrození, majú v autách nože, kladivá a pálky.

“Niektorí vodiči majú aj plynové pištole, strieľať z nich ale sa rovná väzeniu,” hovorí.

Podľa slov riaditeľa Všeukrajinského profesionálneho zväzu taxikárov Vasilija Popika majú vodiči poplašné tlačidlo, to odovzdáva signál dispečerovi a dotyčnému sa na pomoc ponáhľajú jeho kolegovia, ktorí sa nachádzajú okolo. “Individuálne prostriedky ochrany ale musia i tak byť,” myslí si Popik.

Vodiči maršrutok (malé pre Ukrajinu typické mestské autobusy) sa tiež ozbrojujú. “Veľký kľúč a páčidlo pod sedačkou – to sú moje zbrane,” hovorí Georgij Melnik, ktorý pracuje na trasách okolo mesta. Hovorí o tom, že jeho kolegu nedávno napadli: “Narkomani mu večer položili nôž na krk. Dal im peniaze za celý deň . Život má väčšiu cenu. Teraz so sebou vozí elektrošoker.”

Množstvo bezpečnostných pracovníkov v reštauráciách hlavného mesta tiež sa tiež ozbrojilo. Povedala riaditeľka spoločnosti Restorannyj Konsulting Olga Nasonová.

“V meste je mnoho ľudí so zbraňami, pričom prítomnosť ochranky v zariadeniach dáva návštevníkom pocit bezpečia,” hovorí. Je pravda, že to nie je garancia pred tým, že do zariadenia nepreniknú ozbrojení ľudia.

“Vo väčšine reštaurácií v hlavnom meste nie sú rámy na detekciu kovov, preto je ťažké kontrolovať hostí či nemajú zbrane. A v prípade ozbrojeného konfliktu bude ochranka len ťažko skákať do cesty guľkám kvôli svojej výplate,” hovorí.

Pre ochranu svojho biznisu dnes mnohé spoločnosti najímajú veteránov takzvanej protiteroristickej operácie. “Ľudia, ktorí prešli vojnou, majú disciplínu a vedia rýchlo reagovať na mimoriadne situácie a používať zbrane,” myslí si Šabovta.