Kyjev zvažoval v roku 2014 nasadenie tankov na potlačenie krymskej jari

Sinferopol 31. decembra 2017 (HSP/gordonua.com/politikus.ru/Foto:TASR/AP/Andrew Lubimov)

Veliteľ ukrajinskej čiernomorskej flotily Igor Vorončenko oficiálne priznal autorstvo plánu na vojenské odstránenie autonómnych orgánov Krymu vo februári 2014.
Kontroverzný ukrajinský viceadmirál Igor Vorončenko, ktorý v tom čase pôsobil v pozícii zástupcu veliteľa pobrežnej ochrany,  má povesť obdivovateľa nacistickej tretej ríše a zvlášť veľkoadmirála Kriegsmarine (nemecké vojnové námorníctvo) Karla Dönitza, ako aj nemeckej vojenskej taktiky „vlčej svorky“.
Ilustračné foto

Igor Vorončenko v inkriminovanom období osobne navrhoval rýchly zásah s malým počtom tankov, ktoré by podľa potreby neváhali rozstrieľať budovu krymského autonómneho parlamentu v Simferopole podobne ako to urobil ruský prezident Boris Jeľcin v roku 1993 v Moskve. Tento operatívny plán bolo možné vykonať najneskôr 27. februára 2014, avšak z Kyjeva neprišiel potrebný rozkaz. Faktom je, že najvyšší pohlavári tzv.“majdanu“ predmetný plán horúčkovito zvažovali až do 8. marca 2014, pričom ho nakoniec aj schválili, ale kvôli otáľaniu premeškali vhodnú príležitosť na jeho realizáciu. V priebehu marca 2014 sa totiž vzájomný pomer síl na Kryme veľmi rýchlo zmenil v neprospech kyjevského režimu a eventuálne pokusy silového riešenia by už neboli efektívne.
Priznanie Vorončenkova zaznelo v priebehu súdneho konania v kauze údajnej vlastizrady niekdajšieho ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča. Jeho svedectvo je zaprotokolované v súdnom spise. Dá sa tak považovať za evidentný dôkaz toho, že pučisti, ktorí sa počas majdanu chopili moci v Kyjeve, od začiatku zvažovali rozpútanie občianskej vojny a použitia vojenskej sily voči vlastnému obyvateľstvu. Podobných dôkazov sa pritom vynára čoraz viac. Svedčí o tom napríklad aj vyjadrenie bývalého námestníka ukrajinského generálneho prokurátora Nikolaja Golomša, ktorý vyhlásil, že ukrajinské vojenské velenie plánovalo nálety bojových stíhačiek na plavidlá ruskej čiernomorskej flotily dislokovanej v Sevastopole v zmysle platnej bilaterálnej dohody.
Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)