Kyjev si privlastnil už aj slávneho Slováka Andyho Warhola. Podľa ukrajinských médií je to „legendárny Ukrajinec“. Ak to pôjde takto ďalej, onedlho zistíme, že Ukrajina siahala až po Paríž

New York 22. mája 2018 (HSP/Foto: HSP/Screenshot Obozrevateľ, Interview, Facebook)
 
V USA ukončili vydávanie populárneho časopisu Interview, ktorý založil slávny umelec Andy Warhol pred takmer 50 rokmi. „Časopis, ktorý vlastnil miliardár Peter Brant, ktorý bol nedávno zapletený do súdneho konania so svojimi bývalými zamestnancami, skončil svoju existenciu. Vedenie časopisu vyhlásilo bankrot a redakcia už nepracuje,“ uviedol to The New York Post.

Na snímke tvorba Andyho Warhola

Začiatkom tohto mesiaca bývalý šéfredaktor Interview Fabien Baron žaloval majiteľov za nezaplatenie 600 tisíc dolárov, ktoré mu podľa neho časopis dlhuje za jeho prácu. „Zatvorenie  časopisu znamená koniec slávnej éry. Obaly časopisu sa stali kultovými, na nich boli vyobrazené skutočné hviezdy ako David Bowie, Madonna, Elizabeth Taylor, Cher, Diana Ross a Michael Jackson,“ pripomína The New York Post.
Časopis Interview založil koncom roka 1969 slávny umelec Andy Warhol a britský novinár John Wilcock. „Časopis, ktorého vlastníkom bol miliardár Peter Brant, v ostatnom čase uviazol v súdnych sporoch so svojimi bývalými zamestnancami. Ako sme sa dozvedeli včera, vedenie časopisu ukončilo jeho vydávanie,“ zdôrazňuje The New York Post.

Na snímke tvorba Andyho Warhola

Túto horúcu novinku zverejnili aj ukrajinské médiá. A pridali k nej „domácu šťavu“. Napríklad, portály agentúry Ukrinform a Obozrevateľ zdôraznili, že populárny časopis založil legendárny Ukrajinec Andy Warhol: „V Spojených štátoch ukončili vydávanie časopisu Interview, ktorý takmer pred 50 rokmi založil legendárny maliar ukrajinského pôvodu Andy Warhol,“ uvádza Obozrevateľ a Ukrinfom, ktorých správu prevzali mnohé ukrajinské médiá.
Ako však ukrajinskí novinári prišli na to, že Andy Warhol mal ukrajinský pôvod? Nikdy nežil na území Ukrajiny. Jeho otec sa presťahoval do USA ešte 4 roky predtým, ako sa na mape sveta na veľmi krátke obdobie v r. 1918 po prvý raz v histórii objavil názov Ukrajina. „Ukrajinská republika“ však vtedy existovala iba pár mesiacov.

Na snímke tvorba Andyho Warhola

Andy Warhol  (* 6. august 1928, Pittsburgh, Pensylvánia, USA – † 22. február 1987, New York, New York) bol americký maliar, filmový tvorca, autor a dôležitá osobnosť v hnutí pop art. Andy Warhol sa narodil ako Andrew Warhol (Andrej Varchola) v Pittsburghu v Pensylvánii, USA, prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková pri Stropkove na Slovensku (vtedy ešte Rakúsko-Uhorsku). Ani jeden zo súrodencov, ktorí prežili, sa nenarodil na Slovensku. Iba prvá dcéra Warholovcov Justina sa narodila ešte v obci Miková, ale onedlho zomrela.
Otec Andyho Warhola – Andrew Warhol (pôvodne Andrej Varchola) sa za prácou presťahoval do USA v r. 1914. Jeho matka Júlia (Zavacká) sa k manželovi pripojila až v r. 1921 po smrti starých rodičov Warholovcov. Členovia rodiny Warholovcov boli príslušníkmi rusínskej grécko-katolíckej cirkvi. Žiadni predkovia Andyho Warhola nemali ukrajinskú národnosť. Asi podľa ukrajinských novinárov sú všetci Rusíni Ukrajincami, a preto si „privlastnili“ Andyho Warhola…

Na snímke titulok článku

Aj keď viaceré ukrajinské médiá zopakovali nezmysel o legendárnom umelcovi ukrajinského pôvodu, ktorý sa volal Andy Warhol, niektoré predsa zachovali historickú spravodlivosť, aspoň čiastočne. Napríklad, televízna stanica 112 Ukrajina zverejnila článok o ukončení vydávania časopisu Interview. Národnosť Andyho Warhola pritom vôbec nespomenula…

Na snímke titulok článku

Pre istotu, aby sme si „spresnili“ národnosť Andyho Warhola, nahliadli sme do ruských zdrojov. Nepovažujú náhodou Rusi Andyho Warhola za „legendárneho Rusa“? Predsa to znie dosť podobne: Rusi – Rusíni… Kdeže. Všade sa uvádza, že mal rusínsku národnosť… Nemecké zdroje potvrdzujú, že Andy Warhol mal rusínsku národnosť. Americké a anglické zdroje jeho národnosť vôbec neuvádzajú…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Kyjev si privlastnil už aj slávneho Slováka Andyho Warhola. Podľa ukrajinských médií je to „legendárny Ukrajinec“. Ak to pôjde takto ďalej, onedlho zistíme, že Ukrajina siahala až po Paríž zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)