Kyjev, Simferopoľ 17. marca 2019 (HSP/utro/Foto: Facebook)
 
Ukrajinské médiá uvádzajú, že kapitán zadržiavanej na Ukrajine ruskej lode Nord Vladimír Gorbenko, ktorému sa podarilo utiecť na Krym, ignoroval výzvu Obolonského okresného súdu mesta Kyjev a 13. marca sa nedostavil na súdne pojednávanie v Kyjeve. Kolégia Obolonského okresného súdu vyhlásila, že za neuposlúchnutie nariadenia súdu Gorbenko bude znášať následky a na pojednávanie na súde bude dopravený aj s použitím donucovacích prostriedkov


Ďalší súdny proces sa má uskutočniť 12. apríla a služobníci ukrajinskej Themis sú presvedčení, že na pojednávanie ruského kapitána Gorbenka dopravia aj proti jeho vôli.
„Súd nariadil, aby orgány Služby bezpečnosti Ukrajiny s použitím donucovacích prostriedkov dopravili Vladimíra Gorbenka do súdnej siene,“ uviedla pre médiá tlačová tajomníčka Obolonského okresného súdu mesta Kyjev Inna Svinarenková.
Ukrajinskí médiá a analytici v tejto súvislosti premýšľajú o tom, akým spôsobom by príslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny chceli dotiahnuť z Krymu do ukrajinskej metropoly Vladimíra Gorbenka proti jeho vôli.
Kladú aj ďalšiu otázku: z akého dôvodu by im to umožnili príslušníci ruských bezpečnostných síl, pohraničnej stráže a iných kompetentných organizácií? Väčšina ukrajinských novinárov a odborníkov dané nariadenie kyjevského súdu považuje za hlúposť a prázdne gesto.
Ruskí novinári medzitým zistili, čo si o tom myslí samotný kapitán Vladimír Gorbenko a jeho príbuzní. Gorbenko na otázky novinárov sa iba pousmial a odpovedal, že do Kyjeva sa, samozrejme, nechystá – ani teraz, ani v blízkej budúcnosti. Podčiarkol, že kašle na nariadenia kyjevského súdu, a pripomenul, že celú posádku lode Nord ukrajinské orgány nezákonne zadŕžali a celé mesiace držali vo väzení.
Matka kapitána Jevgenia Gorbenková pre krymské médiá prízvukovala, že syn sa do Kyjeva nechystá a na žiadnom nezákonnom súdnom procese sa nezúčastní: „Voloďa nepôjde do Kyjeva a nech si ho tam ani nečakajú. Aký súd – začo, prečo? Je to úplný nezmysel, hlúposť. Môj syn prežil taký stres, bol nezákonne zadržiavaný. Nikam nepôjde. Je na Kryme, je doma,“ cituje Jevgeniju Gorbenkovú ruská informačná agentúra TASS.
Ruské médiá pripomenuli celú epizódu. Posádka nezákonne zadržiavanej ruskej lode Nord /mimochodom, samotná loď je stále na Ukrajine a Kyjev ju už určite nevráti Rusku/ bola v ukrajinskom zajatí vyše polroka – od marca po október vlaňajšieho roka. Na jeseň Rusko vymenilo členov posádky lode Nord za ukrajinských pytliakov. Kapitána Vladimíra Gorbenka však ukrajinské orgány nepustili a chceli ho súdiť. Gorbenkovi sa však podarilo utiecť a dostal sa na Krym.
Viacerí ruskí analytici a médiá prízvukujú, že neexistujú žiadne pochybnosti: Rusko svojho občana Ukrajine v žiadnom prípade nevydá a ani príslušníkom Služby bezpečnosti Ukrajiny sa ho určite nepodarí „ukradnúť“ a dopraviť do Kyjeva.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Kyjev chce súdiť kapitána zadržiavanej ruskej lode Nord, utiekol však na Krym, dopraviť ho chcú násilím zobrazený najskôr Hlavné správy.