Kyjev 15. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Viaceré ukrajinské médiá v ostatných dňoch urobili pozoruhodný objav: Kyjev sa chytil do vlastnej „plynovej“ pasce. Niektorí analytici otvorene priznali, že Ukrajina je „plynovo závislá“ od Ruska a všetky hry na boj proti Severnému prúdu-2 a iné podobné aktivity škodia predovšetkým samotnej Ukrajine.

Ilustračné foto

Niektorí ukrajinskí analytici pripomenuli, že Moskva viac razy ponúkla Kyjevu spoluprácu na realizácii projektu Severný prúd-2, ale zakaždým súčasné ukrajinské vedenie túto ponuku razantne a hrdo odmietlo. Experti „nezáležnej“ hovoria, že vo vláde si už začínajú uvedomovať, že urobili hrubú chybu, ale nevedia, ako ju napraviť. Nedokážu požiadať Moskvu o ospravedlnenie a o to, aby umožnila Kyjevu pripojiť sa k realizácii projektu Severný prúd-2. Na druhej strane horúčkovito hľadajú iné východiská, ale tie sú dosť pochybné – jedno je horšie, ako druhé…
Niektorí ukrajinskí politici v snahe „vylepšiť“ situáciu sa dostávajú za hranice rozumného. Napríklad, poslanec Najvyššej rady Sergej Taruta vyhlásil, že Ukrajina má jedny z najväčších nálezísk plynu na svete. Niektorí ukrajinskí analytici poukázali na to, že Taruta sa podobným spôsobom snaží zvýšiť „investičnú klímu“ na Ukrajine a prilákať zahraničných záujemcov. Kyjevu ide o predaj časti ukrajinského plynového systému. O rozbehnutej príprave podobného predaja hovoria mnohí ukrajinskí experti.
Viacerí ukrajinskí odborníci sa zhodujú v názore, že Kyjev prostredníctvom spoločnosti Naftogaz plánuje predať približne polovicu svojho plynového distribučného systému. Prečo to mieni urobiť? Aby zachoval tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny. Vo svojom liste to uznal aj predseda predstavenstva ukrajinskej štátnej spoločnosti Naftogaz Sergej Konovec. Uviedol, že spoločnosť by mala predať časť svojich akcií za sedem miliárd dolárov, čo jej umožní zachovať zisk z tranzitu plynu na súčasnej úrovni. Podčiarkol, že v opačnom prípade Ukrajina stratí zisk z tranzitu a v tomto prípade by šlo o sumu minimálne 3% HDP.
Naftogaz požiadal vládu, aby vypracovala presný a podrobný plán fungovania spoločnosti od roku 2019, ak vedenie krajiny skutočne odmietne tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny. Podobné vyhrážky často znejú z úradu vlády a parlamentu. Niektorí ukrajinskí analytici tvrdia, že zahraniční investori sa nebudú ponáhľať kupovať akcie Naftogazu, počkajú na to, keď spoločnosť padne úplne na dno, a potom si za babku kúpia akcie krachujúceho podniku.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Kyjev chce predať polovicu svojho plynového dopravného systému, aby sa pokúsil zachrániť tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie zobrazený najskôr Hlavné správy.