Viedeň 21. marca 2018 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Namiesto mužského víťaza výberového konania uprednostnili na rakúskom ministerstve dopravy ženu, aj keď skončila ako druhá, píše Oe24.at

Ilustračné foto

V roku 2011, keď rakúske ministerstvo dopravy viedla ministerka Doris Buresová (SPÖ), sa v rámci rezortu mali zlučovať dve sekcie do jednej. O post vedúceho novej zlúčenej sekcie pre cesty a železnice sa uchádzal vtedajší šéf sekcie pre cesty Peter Franzmayr. Ten vo výberovom konaní aj vyhral, tesne pred Ursulou Zechnerovou, vtedajšou vedúcou spoločnosti ASFiNAG majúcu na starosti rakúske diaľnice. Obaja boli považovaní za “veľmi vhodných”, no ministerka si vybrala ženu, aj keď skončila až za Franzmayrom.
Dotknutý Franzmayr sa preto obrátil na Spolkovú komisiu pre rovnosť príležitostí, ktorú v tom čase tvorili len ženy. Tá celú vec posúdila, že ide o diskrimináciu na základe pohlavia. Ministerstvo však trvalo na tom, aby sa uprednostnila ženská kandidátka vhľadom na nedostatok zastúpenia žien na ministerstve, a odmietlo odškodnenie. Franzmayr potom predniesol sťažnosť aj Spolkovému správnemu súdu, ktorý mu dal za pravdu.
Spolková vláda musí teraz Franzmayrovi vyplatiť rozdiel medzi výškou skutočnej výplaty (momentálne je vedúcim magistrátu v rakúskom meste Wells) a tou, koľko by zarobil za päť rokov ako vedúci sekcie na ministerstve. Ide o 312.075,28 eur, k tomu ešte navyše 5292,30 eur ako náhrada za utrpenú osobnú ujmu.
Bývalá ministerka dopravy Doris Buresová si aj naďalej stojí za vtedajším rozhodnutím uprednostniť ženu. Keď po dlhoročnom snažení vyhral spor Franzmayr, Buresová dúfa, že “toto rozhodnutie nebude spochybňovať snahu štátu zvýšiť podiel žien na vedúcich pozíciách v štátnej sfére, ale aj v tej súkromnej”.
 
Príspevok Kvóty pre ženy v praxi: Na ministerstve uprednostnili ženu, muž sa ohradil a získal značné odškodné zobrazený najskôr Hlavné správy.