Česko 2. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Facebook)

Preč zo Zemanovho kráľovstva. To je reakcia niektorých užívateľov sociálnych sietí na výsledok prezidentských volieb. Na internete s nimi súcitia, smejú sa im, alebo im ponúkajú prácu.
Jeden z facebookových príspevok ako reakcia na voľby

Víťazstvo Miloša Zemana v prezidentských voľbách dosť ľudí zdrvilo. Mnohí sa tešili, že sa na Pražskom hrade, ľudovo povedané, vyvetrá a zavládne tam láska a “proúnijná neha”. Nestalo sa. Éra Miloša Zemana bude pokračovať ďalších pät rokov.
Povolebné depresie zaplavili sociálne siete. Drahošovi voliči hneď po jeho volebnom neúspechu volali po emigrácii.

„Keď chcem odísť na 5 rokov, je to už emigrácia alebo nie?,” pýta sa na Twitteri Nikola Horníčková.

„Tak, ja mám už zbalené a odchádzam. Preč z ČR,” píše na rovnakej sociálnej sieti Filip Langr.

Tvrdým slovám k výsledkom volieb se nebráni twitterový užívateľ David Hort:

Na Facebooku začali rásť ako huby po daždi skupiny spojené s povolebným odchodom z Česka. Stačí do vyhľadávacej lišty zadať slovo „emigrácia” a už to ide: Emigrácia z ČR — kdekoľvek, Chcem emigrovať z ČR, Hromadná emigrácia, Protestná EMIGRÁCIA proti ZEMANOVI. Rozhodne nejodvážnejšia skupina nesie názov Hromadná emigrácia z ČR… kto by utiekol od Miloša?
Vtipná je facebooková udalosť pomenovaná Emigrácia na Slovensko krok za krokom (kurz slovenčiny v cene). „Prezidentské voľby potvrdili to, čo mnohí už tušili. Nádeje niet a Česko sa rúti do záhuby. Národ je teraz rozdelený a jeho liberálno-kaviarensko-slniečkárska časť sa cíti ohrozená. My však prinášame riešenie! Na našom workshope, ktorý sme nazvali Emigrácia na Slovensko krok za krokom, vás prevedieme celým náročným procesom emigrácie. Dozviete sa, ako sa bezpečne dostať cez hranice, ako a kde požiadať o politický azyl a taktiež si povieme niečo o živote v utečeneckých táboroch na brehu Dunaja,” stojí v popise udalosti.
Slovenskí bratia o emigrácii nežartujú. Nemenovaná slovenská reklamná agentúra láka späť do krajiny ekonomických migrantov a šancu ponúka taktiež Čechom. Keď sa vrátia, majú u nich miesto isté. “Nepáči sa ti výsledok víkendových prezidentských volieb? Vráť sa naspäť domov na Slovensko,” stojí v ponuke.

Niektoré komentáre ich nápad podporujú. Z českých prezidentských volieb sa stala doslova virálna záležitosť.
Z novodobých exilantov si na internete uťahuje Jordanka Jirásková. Sympatické dievča vtipne nakladá všetkým panikáriacim, ktorým sa po Zemanovom úspechu zrútil svet. „Tak som sa chcela opýtať, či to taktiež cítite, že sa po tých voľbách pomaly, ale isto posúvame na ten Východ? Naozaj sa mi to nepáči a ja v tomto žiť nebudem… Ja som tu našla letenky do bezpečnejších destinácií,” ironicky hovorí Jordanka.
Pozrite na to. Je to bomba!

Miloš Zeman v druhých priamych voľbách obhájil prezidentský úrad. Od voličov získal 2,85 miliónov hlasov, teda 51,36 percenta, zatiaľ čo bývalý šéf Akadémie vied Jiří Drahoš 2,7 miliónov hlasov, čo bolo 48,63 percenta.
Výsledný rozdiel medzi kandidátmi bol tesnejší, než pred 5 rokmi. Prezident Zeman ale získal o 740 tisíc hlasov viac, než v roku 2013. Tohto roku taktiež prišlo k urnám o 7,5 viac voličov. V percentuálnom vyjadrení ich bolo 66,6 %. Hlasovať mohlo celkovo 8,34 miliónov voličov.