Kvôli neplatiacim zákazníkom chýba firmám v priemere približne 2,7 milióna eur

Bratislava 13. novembra 2017 (HSP/Foto:EOS)

Uhrádzanie faktúr neskoro alebo úplne nedobytné pohľadávky môžu mať silný bumerangový efekt. Podľa štúdie „European Payment Practices“ 2017 až 23% zákazníkov na Slovensku platí za tovary a služby s omeškaním, nevymožiteľné sú 4 % pohľadávok. Čo sa týka Európy celkovo, faktúry sa uhrádzajú neskoro v 19 % prípadov, 3 % neplatia vôbec. 
Graf

Dôsledkom takéhoto stavu je, že spoločnosti pôsobiace na Slovensku s ročným obratom viac ako 10 miliónov eur čakajú na sumu v priemere 2,3 milióna eur od zákazníkov, ktorí meškajú s platením faktúr. K 400 tisícom eur sa kvôli nedobytným pohľadávkam spoločnosti nedostanú vôbec.
Zlá platobná disciplína zo strany zákazníkov nie je dôležitá len pre dotknuté spoločnosti, ale v konečnom dôsledku aj pre samotných spotrebiteľov: Takmer každá štvrtá slovenská spoločnosť (24%) reaguje na oneskorené a neuhradené platby tým, že znižuje počet pracovných miest a zmrazuje prijímanie nových zamestnancov. Zhruba toľko isto (26 %) zvyšuje svoje ceny. To všetko sú zistenia reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ 2017, ktorá sa už desiatykrát uskutočnila v tomto roku. Na jar 2017 nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3200 odborníkov zo 16 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.
Bumerangovému efektu sa dá zabrániť len premysleným manažmentom pohľadávok. Firmy nielen na Slovensku, ale aj všade v Európe môžu vďaka nemu zinkasovať aspoň časť peňazí od svojich dlžníkov. Podľa štúdie „European Payment Practices“ 2017 až 40 % slovenských spoločností si najíma externé firmy, ktoré sa venujú inkasu pohľadávok. Vďaka tomu sa im vráti 6 % ich obratu. Spoločnosti tak získanú likviditu používajú najmä na úhradu vlastných neuhradených faktúr, prípadne investujú do svojho rastu a rozvoja.
„Odporúčam obrátiť sa na profesionálov, ktorí riešia manažment pohľadávok na nadštandardnej úrovni. Vďaka tomu získate do svojho rozpočtu peniaze, ktoré vám patria a vašej spoločnosti sa tak zníži riziko straty likvidity,“ uviedol Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)