Lisabon/Brusel 14. februára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Armando Franca)

Financovanie Európskej únie výrazne ovplyvní neprispievanie Veľkej Británie, keď dôjde k jej odlúčeniu, preto sa členské krajiny pokúšajú navrhnúť spôsoby, ako by sa dal tento výpadok nahradiť
Na snímke líder portugalský premiér António Costa

Tento výpadok podľa portugalských médií predstavuje zhruba 17 miliárd eur. Navyše, Európa potrebuje “viac finančných prostriedkov na obranu a spoločnú bezpečnosť v mene zvýšenej súdržnosti medzi členskými štátmi”.
Portugalský premiér António Costa prichádza s návrhom zaviesť tri nové európske dane zamerané na online platformy, na spoločnosti znečisťujúce životné prostredie a na medzinárodné finančné transakcie. Šlo by teda o nadnárodné spoločnosti, takže údajne by dane sami osebe nespadali na európskych občanov.
O krokoch proti znečisťovaniu životného prostredia sa už na pôde EÚ uvažuje. Tzv. “digitálna otázka” môže podľa portugalskej vlády viesť k “veľkým rozpočtovým dohodám”, ak bude európsky blok zjednotený.
António Costa tiež podporuje názor predsedu Európskej komisie Jeana-Claudeho Junckera, aby každá európska krajina prispievala “viac” do rozpočtu. Namiesto súčasného 1% HDP by mali prispievať sumou vo výške 1,2% HDP.
Costa predstaví svoje daňové návrhy na najbližšom zasadnutí Európskej rady, ktoré sa má konať 23. februára.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.