Budapešť 24. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-DUNA/MTI-Tibor Illyés)

Slovenská tenistka Viktória Kužmová sa prvýkrát v kariére prebojovala do semifinále turnaja WTA. Vo štvrťfinále dvojhry na halovom podujatí v Budapešti si v pozícii lucky losera poradila s Chorvátkou Petrou Martičovou 6:4, 6:2 a dosiahla životný úspech. Medzi elitné kvarteto sa dostala aj najvyššie nasadená Dominika Cibulková, ktorá vo štvrťfinále zdolala Švédku Johannu Larssonovú jednoznačne 6:3 a 6:2.
Na snímke slovenská tenistka Viktória Kužmová

V dueli o postup do finále nastúpi Kužmová v sobotu proti Belgičanke Alison Van Uytvanckovej, Cibulková narazí na Nemku Monu Barthelovú. Obe slovenské tenistky majú v maďarskej metropole už istú prémiu 11.500 dolárov pred zdanením a 122 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho novom vydaní bude Kužmová figurovať najvyššie v kariére, v onlajn renkingu jej patrí 109. priečka.
Kužmová musela v úvode zápasu tuho bojovať o svoje podanie. Za stavu 1:1 odvrátila šesť brejkbalov, v piatom geme ďalší, čo ju povzbudilo a v koncovke setu slávila úspech. Za stavu 5:4 premenila zverenka trénera Michala Mertiňáka po víťaznom bekhendovom krose v poradí tretí setbal. V druhom dejstve po brejku vo štvrtom geme odskočila Martičovej na 4:1 a vďaka výbornému podaniu už dotiahla zápas do úspešného konca. V ôsmom geme premenila hneď prvý mečbal.
Kužmová na začiatku tohto roka potvrdzuje veľký výkonnostný progres. Na grandsdlamovom Australian Open sa prebojovala z kvalifikácie do hlavnej súťaže. Na turnaji v novozélandskom Aucklande sa dostala do 2. kola. V Budapešti získala cenné skalpy Rumunky Sorany Cirsteovej a wimbledonskej finalistky z roku 2013 Nemky Sabine Lisickej. Začiatkom februára debutovala v Pohári federácie a v dueli 1. kola II. svetovej skupiny proti Rusku na harde v bratislavskom NTC získala rozhodujúci tretí bod, keď zdolala Anastasiu Potapovovú.
Kužmová mala z postupu do semifinále v Budapešti veľkú radosť. “Je to pre mňa super výsledok. Celý týždeň hrám v Budapešti veľmi dobre. Aj dnes som sa snažila hrať agresívne, išla som do toho a odvážna hra mi priniesla úspech. Na začiatku zápasu som mala problémy returnovať jej kick servis. Nevedela som odhadnúť, kam pôjde. Dôležité bolo, že som odvrátila sedem brejkbalov. V uplynulých dvoch týždňoch som vo Fed Cupe s Ruskom i tu v Budapešti odvrátila už toľko brejkbalov, že som to prestala počítať. Za stavu 5:4 som si na lavičku nechala zavolať Miša Metiňáka, ktorý mi hovoril, že aj na returne musím isť do toho naplno. Podarilo sa mi ju brejknúť a potom bol už zápas v mojej réžii,” povedala pre TASR Kužmová, ktorej v hľadisku fandia aj rodinní príslušníci. “Je tu so mnou moja mama a dnes prišiel aj strýko. V sobotu na semifinále by mali prísť otec so sestrou. Šuaj Čang i Van Uytvanckovú poznám z videnia. Obe hrajú rýchlo, budem sa snažiť presadiť mojimi zbraňami.”
Cibulková potvrdila v súboji s Larssonovou pozíciu favoritky a oba sety sa niesli v jej réžii. V prvom brejkla súperku v šiestej hre a zvýšila svoj náskok na 4:2 a hoci sa jej súperke vzápätí podaril rebrejk, slovenská tenistka mala v nasledujúcich dvoch gemoch navrch a set vyznel 6:3 v jej prospech. Druhé dejstvo malo ešte jednoznačnejśí priebeh, Cibulková sa dostala do jasného náskoku 5:1 a bez problémov sa prebojovala do semifnále. Duel trval 84 minút.

Dvojhra – štvrťfinále:
Dominika CIBULKOVÁ (1-SR) – Johanna Larssonová (Švéd.) 6:3, 6:2, Viktória KUŽMOVÁ (SR) – Petra Martičová (Chor.) 6:4, 6:2, Mona Barthelová (Nem.) – Ysaline Bonaventurová (Belg.) 6:3, 6:4, Alison van Uytvancková (Bel.) – Šuaj Čang (2-Čína) 6:2, 6:4