Oslo 21. marca 2019 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila vo štvrtkových rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km v rámci posledného kola Svetového pohára v nórskom Osle. Tridsaťštyriročná Kuzminová triumfovala pred druhou v cieli Nemkou Franziskou Preussovou, ktorá zaostala o 21,2 s za víťazkou. Tretia skončila ďalšia Slovenka Paulína Fialková so stratou 25,1 s na najúspešnejšiu

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

Trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová urobila jednu chybu v ľahu. Na trati predviedla druhý najrýchlejší bežecký čas zo všetkých štartujúcich. Zároveň získala malý glóbus za celkový triumf v disciplíne šprint. Dokázala tak obhájiť minulosezónne celkové prvenstvo v tejto disciplíne. Na svojom konte tak má už tri malé glóbusy. Okrem dvoch za šprint triumfovala v sezóne 2017/2018 aj v stíhacích pretekoch. Kuzminová zaznamenala celkovo 17. víťazstvo v pretekoch na vrcholných podujatiach.
“Dnes som dokázala odbehnúť dobré preteky, aj keď tá jedna chybička sa zase zopakovala. Verila som, že až tak veľmi nezaškodí, čo sa týka konečného výsledku. Pred štartom som sa nastavila, že hocičo sa stane, chcela som si to užiť,” povedala Kuzminová pre RTVS.
Dvadsaťšesťročná Breznianka Paulína Fialková zaznamenala na strelnici ani jednu chybu. Zverenka Anny Murínovej a Martina Bajčičáka sa postavila šiestykrát na pódium v aktuálnej sezóne SP. Dvakrát bola druhá a štyrikrát tretia. Celkovo stála na stupňoch víťazov vo svojej kariére už siedmy raz.
“Tak ja som veľmi spokojná, konečne mi to vyšlo bez chyby. Takže som sa s tím mohla popasovať aj na trati. Síce sa fyzicky necítim úplne dobre, ale dnes som rada za celkový výkon. Na trati to bolo rýchle, upravili ju výborne. Vždy čakám pred pretekmi, že sa podarí dobrý výsledok, inak by som asi nebola správna pretekárka. Aj keď MS ma mrzia, tak dúfam, že aspoň na konci sezóny si spravím radosť,” uviedla Paulína Fialková pre RTVS.
“Určite môžem Paulínu pochváliť za streľbu aj beh. Na trati boli trochu horšie podmienky, ale výsledok je výborný. Určite znovu potvrdila, že patrí medzi najlepšie pretekárky. Na majstrovstvách sveta bola pod tlakom a zväzovalo jej to ruky i nohy. No teraz potvrdila svoju kvalitu,” skonštatovala pre RTVS trénerka Paulíny Fialkovej Anna Murínová.
V 106-člennom štartovom poli bola aj Ivona Fialková, ktorá po štyroch streleckých chybách finišovala na 86. pozícii. Terézii Poliakovej po štyroch chybách na strelnici patrilo v cieli 104. miesto. V sobotňajších stíhacích pretekoch sa predstavia Kuzminová a Paulína Fialková.
Program 9. kola SP v nórskom Osle pokračuje v piatok o 16.30 h rýchlostnými pretekmi mužov, v sobotu sa uskutočnia stíhacie preteky žien o 15.00 h a mužov o 17.15 h. V nedeľu sezónu uzavrú preteky s hromadným štartom žien o 13.45 h a mužov o 16.30 h.
 
Výsledky – SP 2018/2019 v biatlone – 9. kolo – Oslo (Nór.) – štvrtok:
Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 19:56,2 min (1), 2. Franziska Preussová (Nem.) +21,2 (0), 3. Paulína Fialková (SR) +25,1 (0), 4. Célia Aymonierová (Fr.) +30,4 (0), 5. Denise Herrmannová (Nem.) +34,0 (2), 6. Marte Olsbuová-Röiselandová (Nór.) +35,5 (1), … 86. Ivona Fialková +2:56,7 (4), 104. Terézia Poliaková (obe SR) +4:20,9 (4)
 
Príspevok Kuzminová zvíťazila v rýchlostných pretekoch v Osle a získala malý glóbus za šprint, Fialková na skvelom 3. mieste zobrazený najskôr Hlavné správy.