Kábul 28. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Rahmat Gul)

Americké vojenské sily sa zrejme nechtiac priznali, že pri vojenskej akcii v Afganistane pozabíjali viac civilistov než teroristov. V marci 2017 americká armáda tvrdila, že v krajine pôsobí 700 členov Islamského štátu. V decembri americké vojenské sily hlásili zabitie 1600 teroristov z ISIS. To znamená, že v Afganistane zabili dvakrát viac “teroristov z ISIS” než ich tam v skutočnosti bolo. Jedná sa teda zrejme aj o civilné obete.

Ilustračné foto

Užívateľ ruského vojenského fóra Lostarmour.info našiel zaujímavý príklad “magickej” matematiky Pentagonu, použitej pri informovaní o americkej vojne s Islamským štátom v Afganistane. Upozornil portál Southfront.com

V marci 2017 americká armáda tvrdila, že v krajine je približne 700 členov ISIS:
“Veríme, že je tam približne 700 členov ISIS, možno ešte menej rozložených v operáciách, ktoré sú stále obsiahnuté v menej ako troch okresoch na juhu Nangarharu,” citoval Breitbart Brig. Gen. Charlesa Clevelanda, hovorcu sídliaceho v Kábule pre misiu USA-NATO v Afganistane.
V decembri roku 2017 Generál John W. Nicholson Jr., vrchný veliteľ americkej a NATO armády v tejto vojnou zmietanej krajine uviedol, že od marca bolo vykonaných 1400 vojenských operácií, pri ktorých “odstránili” viac ako 1 600 členov ISIS.

Z týchto údajov teda vyplýva, že USA – NATO misia v Afganistane zneškodnila 2,28-krát viac “členov ISIS” než ich v tejto krajine bolo. Možno sa teda domnievať, že bolo zabitých viac civilistov než teroristov.
Samuel Gdovin