Sarajevo 15. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Srbského filmového režiséra Emira Kusturicu vymenovali za poradcu Milorada Dodika, bosnianskosrbského predsedu trojjediného prezidentského úradu Bosny a Hercegoviny. Informovala o tom v piatok spravodajská stanica Slobodná Európa

Na snímke srbský režisér Emir Kusturica

V príslušnom vyhlásení sa však Kusturicove úlohy nešpecifikujú. Dodik je predstaviteľom etnických Srbov žijúcich v tejto balkánskej krajine.
Kusturica sa narodil v tamojšom hlavnom meste Sarajevo, ale od bosnianskej vojny, ktorá zúrila v rokoch 1992-95, sa už do vlasti nevrátil. Filmár je známy ako blízky priateľ Dodika, všeobecne považovaného za srbského nacionalistu. Obaja sú zároveň otvorenými stúpencami ruského prezidenta Vladimira Putina.
Kusturica (64), dvojnásobný držiteľ Zlatej palmy z filmového festivalu v Cannes, je známy svojimi kontroverznými vyjadreniami, konštatuje Slobodná Európa. Jeden z jeho najznámejších filmov, Underground (1995), kritici označili ako príliš prosrbský.
Bosna a Hercegovina pozostáva z troch entít – srbskej, moslimsko-chorvátskej a centrálnej.
Dodika vlani v októbri zvolili za srbského člena trojjediného multietnického prezidentského úradu. Dodik vyzval na rozpad krajiny a priznanie nezávislosti srbskej entite – Republike srbskej. Po svojom zvolení sa Dodik vyjadril, že si praje Kusturicu za poradcu.
Americké ministerstvo financií v roku 2017 uvalilo na Dodika sankcie, tvrdiac, že sa aktívne zasadzoval proti implementácii Daytonskej mierovej dohody z roku 1995, ktorou sa ukončila vojna v Bosne a Hercegovine.
 
Príspevok Kusturica sa stal poradcom bosnianskosrbského prezidenta Dodika zobrazený najskôr Hlavné správy.