Jeruzalem 24. júna 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Andrew Harnik)
 
Spojené štáty chcú čoskoro predstaviť svoj mierový plán pre Blízky východ a môžu to urobiť aj bez podpory palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbáda. V rozhovore zverejnenom v nedeľňajšom vydaní palestínskych novín al-Kuds to uviedol Jared Kushner, zať a poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa

Na snímke hlavný poradca Bieleho domu a zať amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner

Kushner tiež povedal, že si nie je istý, či 83-ročný Abbás “dokáže alebo je ochotný uzavrieť dohodu”. Palestínski predstavitelia sa predtým vyjadrili veľmi skepticky o vyhliadkach na nové mierové rozhovory s Izraelom, píše v správe agentúra DPA.
Trump zaujal jasné proizraelské pozície. Okrem iného nariadil presun veľvyslanectva USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, čo vyvolalo veľké protesty na palestínskych územiach. Palestínčania medzičasom prerušili oficiálne kontakty s americkou vládou s tým, že Washington už nepovažujú za nestranného sprostredkovateľa.
“Ak je prezident Abbás ochotný vrátiť sa k rokovaciemu stolu, sme pripravení rokovať. Ak nie, plán pravdepodobne zverejníme,” uviedol Kushner, ktorý je vyslancom Trumpa pre izraelsko-palestínsky mierový proces.
Kushner okrem toho povedal, že palestínske vedenie má možno strach, že palestínska verejnosť by mohla súhlasiť s americkým mierovým plánom. Abbás podľa neho zastáva stále tie isté postoje, ktoré sa 25 rokov nezmenili. “Na dosiahnutie dohody musia obe strany urobiť skok a stretnúť sa niekde medzi svojimi deklarovanými pozíciami,” zdôraznil.
Kushner a osobitný americký vyslanec pre medzinárodné rokovania Jason Greenblatt sa v piatok zišli s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Predtým v rámci rokovaní o mierovom procese navštívili aj Jordánsko, Saudskú Arábiu, Katar a Egypt. S palestínskymi predstaviteľmi sa počas cesty na Blízky východ nestretli.
 
Príspevok Kushner: USA by mohli predstaviť mierový plán aj bez podpory Abbása zobrazený najskôr Hlavné správy.