Abú Zabí 26. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Poradca Bieleho domu Jared Kushner pokračuje v utorok vo svojej ceste po arabských krajinách v oblasti Perzského zálivu, ktorej cieľom je získať podporu spojencov Spojených štátov v súvislosti s riešením blízkovýchodného konfliktu. Plán USA pre izeaelsko-palestínsky spor bude vyžadovať ústupky z oboch strán, uviedla agentúra Reuters

Na snímke Jared Kushner

Očakáva sa, že Kushner, ktorý je zároveň zaťom amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa počas týchto rokovaní zameria na hospodárske aspekty mierového plánu.
Kushner a Trumpov poradca pre blízky východ Jason Greenblatt už v pondelok rokovali v metropole Spojených arabských emirátov (SAE) Abú Zabí. V prvej časti svojho turné sa stretli s korunným princom emirátu Abú Zabí šejkom Muhammadom bin Zajdom Nahajánom, napísalo v utorok na Twitteri americké ministerstvo zahraničných vecí.
Kushnera sprevádza takisto osobitný predstaviteľ USA pre Irán Brian Hook. V SAE diskutovali o úsilí Trumpovej vlády sprostredkovať izraelsko-palestínske mierové riešenie a “spôsoboch, ako posilniť celý región prostredníctvom ekonomických investícií”.
Trojica má v utorok na programe návštevu Bahrajnu. Predstavitelia Washingtonu taktiež navštívia Omán, Katar a ďalšie arabské štáty. Ako doplnil Reuters, návšteva Izraela súčasťou programu nie je.
“Chceme od nich (krajiny v regióne) získať rady, ako najlepšie postupovať, a vymeniť si nimi niektoré podrobnosti o tom, o čo sa budeme usilovať, najmä o ekonomickej vízii pre všetky príležitosti, ktoré v prípade nastolenia mieru existujú,” povedal Kushner pre televíziu Sky News v Abú Zabí.
Dlho očakávaný plán Spojených štátov pre riešenie konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi údajne predpokladá, že hlavným mestom palestínskeho štátu bude východný Jeruzalem. Štát má na základe tohto plánu pokrývať približne 90 percent územia Predjordánska, uviedla v januári izraelská televízia.
Trump už pred nástupom do funkcie v januári 2017 ohlásil vypracovanie mierového plánu pre Blízky východ, ktorého predstavenie však opakovane odložil. Po tom, ako v decembri 2017 uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, Palestínčania vyhlásili, že Spojené štáty už prestali považovať za nestranného sprostredkovateľa v konflikte s Izraelčanmi. Plán americkej vlády sa preto chystajú odmietnuť.
 
Príspevok Kushner na turné po arabských krajinách rokuje o izraelsko-palestínskom riešení zobrazený najskôr Hlavné správy.