Viedeň 1. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matthias Schrader)

Konzervatívna Rakúska ľudová strana (ÖVP) na čele s bývalým kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorá bola jasne najúspešnejšia v predčasných parlamentných voľbách, ohlásila v utorok koaličné rokovania so všetkými relevantnými subjektmi

Na snímke Sebastian Kurz

Podľa vyhlásenia straníckeho generálneho tajomníka Karla Nehammera ľudovci z rokovaní “nikoho nevylučujú” a “všetkých k nim prizývajú”, uviedla tlačová agentúra APA.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen sa v stredu a vo štvrtok stretne so šéfmi piatich politických strán, ktoré v nedeľňajších voľbách získali zastúpenie v parlamente. Očakáva sa, že začiatkom budúceho týždňa poverí zostavením vlády Kurza.

Nehammer po utorkovom zasadnutí predsedníctva ÖVP povedal, že rokovania s potenciálnymi koaličnými partnermi budú prebiehať v poradí podľa ich sily. Nedal pritom najavo žiadne preferencie.

ÖVP podľa Nehammera nevynechá ani sondážne rokovania s pravicovo-populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), s ktorou do mája spoločne vládla. Nič na tom nemení ani to, že FPÖ už avizovala zotrvanie v opozícii.

Nehammer nechcel komentovať v utorok ohlásený odchod bývalého šéfa FPÖ a vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho z politiky, ktorý je podľa neho vecou slobodných a ľudovci ho len “berú na vedomie”. Takisto odmietol špekulovať o možnom trvaní procesu zostavovania novej vlády. Rakúski Zelení však medzitým uviedli, že v krajnom prípade sa môže rokovať až do budúcoročnej Veľkej noci.

Nehammer znova vyzdvihol “historický výsledok” ÖVP v predčasných voľbách a zdôraznil, že tí, ktorí zbavili Kurza kancelárskej funkcie prostredníctvom hlasovania o nedôvere v parlamente, sú teraz porazenými. Za vyslovenie nedôvery Kurzovi v máji hlasovali poslanci Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), ako aj FPÖ a ľavicovo-populistická strana Jetzt.

Predčasné parlamentné voľby sa v Rakúsku uskutočnili v dôsledku májového rozpadu koaličnej vlády FPÖ a ÖVP na čele s Kurzom, vyvolaného zverejnením kompromitujúceho videozáznamu, ktorý bol tajne nakrútený na španielskom ostrove Ibiza. Na ňom je zachytený dnes už bývalý predseda FPÖ Strache, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj