Viedeň 31. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Christian Charisius/dpa via AP)

Rakúsko má podľa Kurza v úmysle využiť svoje tradičné postavenie mosta medzi východom a západom na nastolenie dôvery

Rakúsky minister zahraničných Sebastian Kurz, ktorého krajina od 1. januára predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), navštívi 3. a 4. januára oblasť miest Mariupol a Dnepropetrovsk na východe Ukrajiny, aby si urobil obraz o aktuálnej situácii v tomto krízovom regióne. Uviedol to dnes vo vyhlásení k prevzatiu predsedníctva.

Na snímke nový predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz Na snímke nový predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz

Rakúsko má podľa Kurza v úmysle využiť svoje tradičné postavenie mosta medzi východom a západom na nastolenie dôvery. “Myslenie z obdobia existencie blokov (medzi Západom a Ruskom) je znova na vzostupe. Najmä v ťažkých časoch, ako sú tieto, má OBSE veľký význam,” zdôraznil šéf rakúskej diplomacie.

Podobne ako jeho predchodca, nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, chce aj Kurz intenzívne využívať “informačné a alternatívne komunikačné kanály”. Okrem pravidelného decembrového stretnutia šéfov diplomacií mieni už v júli zorganizovať neformálnu schôdzku ministrov 57 členských štátov OBSE.

Viedeň si pre svoje rok trvajúce predsedníctvo vytýčila tri ciele: utlmenie existujúcich konfliktov, obnovenie dôvery medzi štátmi a boj proti radikalizácii, ktorá ohrozuje bezpečnosť mnohých krajín. V rozhovore pre najnovšie vydanie nemeckého spravodajského týždenníka Der Spiegel Kurz povedal, že predsedníctvo v OBSE chce využiť na to, aby boli zmiernené sankcie EÚ uvalené na Rusko za podporu separatistov na východe Ukrajiny.

Vo východnej Ukrajine pôsobí takmer dva roky vojenská pozorovateľská misia OBSE, ktorá dozerá na dodržiavanie krehkého prímeria medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami. Tamojší konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 10.000 mŕtvych medzi civilistami i vojakmi, z oblasti utieklo alebo bolo vyhnaných 1,7 milióna Ukrajincov.

Svoje priority ako predseda OBSE predstaví Kurz 12. januára na stretnutí s veľvyslancami členských krajín vo Viedni.

Rakúsko predsedá OBSE druhýkrát. Prvé predsedníctvo v roku 2000 zatienili sankcie 14 krajín EÚ, ktoré boli reakciou na účasť krajne pravicových Slobodných v koaličnej vláde s ľudovcami.