Missouri 18. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Kerstin Joensson)
 
Štyria rodinní príbuzní z juhozápadnej oblasti amerického štátu Missouri boli usvedčení z viacročného pytliactva na jelene, pričom jeden z nich dostal skutočne nezvyčajný trest

Ilustračné foto

Úrady v missourskom Lawrence County tvrdia, že miestna rodina Berryovcov nelegálne zabila stovky jeleňov. “Jelene boli trofeje, ktoré boli získané ilegálne, väčšinou v noci, vzali len hlavy a nechali po sebe zvyšné telá jeleňov,” uviedol podľa USA Today prokurátor Don Trotter na súde, ktorý riešil jeden z najväčších prípadov pytliactva v Missouri.
Šlo o viacročné vyšetrovanie zo strany štátnych, federálnych a aj kanadských orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sa zameralo na podozrivých okrem Missouri aj v Kansase, Nebraske a na území Kanady. V samotnom Missouri bolo vyšetrovaných 14 občanov z viac ako 230 obvinení, ktoré sa vyskytli v 11 oblastiach štátu.
Z toho traja hlavní boli práve Berryovci, otec David zo Springfieldu a synovia 29-ročný David Jr. z Brookline, 20-ročný Eric z Evertonu a Davidov brat Kyle. Podľa súdnych spisov, sudca Robert George odsúdil Berryovcov za nelegálne pytliactvo, ktoré vykonávali už približne tri roky.
David Berry Jr. dostal navyše aj jeden špeciálny trest: má nariadené sledovať svetoznámy animovaný film Bambi z produkcie Walta Disneyho o príhodách malého jelenčeka, vrátane scény loveckého zabíjania, aby si aj takto uvedomil, čo vykonal. Dokonca má určené aj dni, kedy má tento svoj trest odpykávať. Prvýkrát by ho mal sledovať 23. decembra 2018 a potom najmenej jedenkrát za mesiac.
 

 
Vyšetrovateľ Andy Barnes nevie, koľko presne jeleňov takýmto spôsobom skolili, ale iste to bolo “niekoľko stoviek”. Títo pytliaci už skôr mali odobraté poľovnícke, rybárske a pastierské privilégiá, dokonca Eric už dobrých 18 rokov a Kyle 8 rokov.
Bratia David a Kyle boli v júli 2016 odsúdení za nelegálny lov zveri, zahŕňajúci siete, výbušniny, elektrinu, či oštepové zbrane. Doteraz už dostali pokuty v súhrnnej výške okolo 150-tisíc dolárov, no zdá sa, že ani to ich nezastavilo.
Je tu však aj škoda, ktorú zabitím jeleňov spôsobili, ktorá je pre ochrancov prírody ťažko nahraditeľná.
Podľa Fox News, vedúci missourskej divízie ochrany prírody Randy Doman vraví, že “sérioví pytliaci celkovo vôbec neberú ohľad na zvieratá či na pravidlá riadneho lovu, a všetko je to o chamtivosti a egu”. Dodal tiež, že kým väčšinou ide pytliakom o zisk, v prípade Berryovcov “to bolo aj o samotnom vzrušení zo zabíjania”.
 
Príspevok Kuriozne rozhodnutie súdu: Trest za pytliactvo? Sledovanie animovaného filmu Bambi zobrazený najskôr Hlavné správy.