Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bejrút 14. decembra (TASR) – Jednotky sýrskych Kurdov podporované lietadlami koalície vedenej Spojenými štátmi dobyli v piatok východosýrske mesto Hadžín, ktoré ovládali militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

K ozbrojeným zrážkam medzi džihádistami a bojovníkmi Sýrskych demokratických síl (SDF) – milícií podporovaných USA – v provincii Dajr az-Zaur bohatej na ložiská ropy dochádza už niekoľko mesiacov. V poslednom čase sa intenzita bojov vystupňovala.

„Po týždni ťažkých bojov a náletov sa SDF podarilo vykopnúť Islamský štát z Hadžínu,“ uviedol riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán s tým, že operáciu, ktorej cieľom bolo dobytie Hadžínu, sa podarilo úspešne ukončiť na svitaní.

Hadžín s približne 40.000 obyvateľmi bol najväčším mestom v oblasti v provincii Dajr az-Zaur, ktorú Islamský štát ešte kontroluje.

Oblasť ovládaná IS, niekedy označovaná aj ako „hadžínska kapsa“, je posledným zvyškom kedysi rozľahlého „kalifátu“, ktorý islamisti vyhlásili v roku 2014 na územiach patriacich Iraku a Sýrii. Na úsilí zlomiť odpor IS na posledných miestach, ktoré ovláda, sa podľa SOHR podieľa približne 17.000 bojovníkov Sýrskych demokratických síl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR