Manbidž 28. decembra 2018 (TASR/HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Bram Janssen)
 

Kurdi sa sústredia na boj proti IS východne od Eufratu, podľa vyhlásenia kurdských Ľudových obranných jednotiek (YPG)

Ilustračné foto

„My, sily ľudovej domobrany, po stiahnutí našich vojsk z Manbidže vyhlasujeme, že sa naše sily sústredia na boj proti IS na všetkých frontoch východne od Eufratu,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webových stránkach YPG.

Kurdi tiež poprosili sýrsku vládu, aby prevzala kontrolu nad oblasťami, ktoré opúšťajú.
„Zároveň prosíme sýrske vládne síly, ktoré majú chrániť krajinu a hranice, aby nastolili kontrolu nad oblasťami, ktoré naše sily opustili, napríklad Manbidž, a ubránili ich pred tureckou inváziou,” píše sa vo vyhlásení.
Turecký prezident Tayyip Erdogan už skôr vyhlásil, že Ankara je pripravená začať operáciu proti YPG v Manbidži, ak USA Kurdov nestiahnu. Neskôr oznámil, že sa rozhodol odložiť začiatok vojenskej operácie v Sýrii po telefonickom rozhovore s prezidentom USA Donaldom Trumpom 14 decembra. Po tomto telefonáte Trump prijal rozhodnutie  stiahnuť vojská zo Sýrie.

 
Sýrske vládne sily vstúpili do Kurdmi ovládaného mesta Manbídž
Sýrske vládne sily vstúpili v piatok – po prvý raz po šiestich rokoch – do Kurdmi ovládaného mesta Manbídž na severe Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.
Sýrska armáda svoj vstup do Manbídžu oznámila po tom, čo kurdské sily v Sýrii požiadali vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada o ochranu pred tureckou inváziou na severe Sýrie.
Kurdskými Ľudovými obrannými jednotkami (YPG) vedené zoskupenie známe ako Sýrske demokratické sily (SDF), kontroluje momentálne rozsiahle oblasti na severe Sýrie. Kurdi sa roky tešili podpore Washingtonu ako jeden z kľúčových aktérov v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii.
Avšak po tom, ako americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil plán ukončiť americkú vojenskú prítomnosť v krajine, vyjadrili predstavitelia Turecka zámer zasiahnuť vojensky proti Kurdom na severe Sýrie.
Cieľom útoku by pritom mali byť práve YPG, ktoré Ankara podozrieva z napojenia na Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Tá je v Turecku zakázaná a Ankara ju rovnako ako Spojené štáty či EÚ pokladá za teroristickú organizáciu.
 
Príspevok Kurdi sa sústredia na boj proti IS východne od Eufratu zobrazený najskôr Hlavné správy.