Damask 6. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Qasioun News Agency)

Predstaviteľ arabsko-kurdského útvaru Sýrskych demokratických síl (SDF) Mustafa Bali pohrozil Turecku “totálnou vojnou”, ak Ankara začne vojenskú operáciu na severe Sýrie. Príslušné vyhlásenie urobil na svojom účte na Twitteri.

Ilustračné foto

“SDF dodržiava bezpečnostné pravidlá a podniká príslušné kroky na zachovanie stability v regióne. Bez otáľania však zmeníme akýkoľvek vyprovokovaný útok Turecka v totálnu vojnu po celej hranici, aby sme ubránili seba a svoj ľud,” napísal Bali.

Turecký prezident Erdogan v sobotu vyhlásil, že rozhodnutie o tureckej operácii na severe Sýrie na východ od Eufratu môže byť schválené “dnes alebo zajtra”. Dodal, že cieľom operácie bude vyhnanie síl domobrany sýrskych Kurdov zo sýrskeho územia hraničiaceho s Tureckom a vytvorenie bezpečnostnej zóny, kde budú rozmiestnení sýrski utečenci, ktorí sa nachádzajú v Turecku.

Erdogan povedal, že Spojené štáty, ktoré poskytujú vojenskú podporu domobrane sýrskych Kurdov, majú odpovedať na otázku, či ju považujú za teroristickú organizáciu.

Hovorca Pentagonu Sean Robertson vyhlásil v interview pre Sputnik, že akákoľvek nezkoordinovaná turecká operácia v Sýrii by vyvolala v USA veľké znepokojenie.

V Ankare skončili turecko-americké rokovania o vytvorení bezpečnostnej zóny na severe Sýrie na východ od Eufratu. Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že Ankara a Washington dosiahli dohodu o založení koordinačného strediska pre spoločné operácie v plánovanom priestore. Erdogan vyhlásil, že Ankara začne operáciu proti kurdským silám, ktoré ovládajú tento región vtedy, keď budú USA otáľať s vytvorením bezpečnostnej zóny.

Damask sa vyslovil kategoricky proti turecko-americkej dohode, pretože podľa názoru sýrskej vlády by to bolo do neba volajúce porušenie suverenity a územnej celistvosti Sýrie a hrubé porušenie princípov medzinárodného práva a Charty OSN.

Oficiálne kurdské jednotky nie sú vo vojnovom stave so sýrskou armádou a realizujú bojové operácie proti teroristom. Damask považuje akcie SDF za protiprávne a ich vojakov za separatistov.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj