Kurdi obvinili Turecko z použitia napalmu a chlóru v Afríne

Afrin 17. februára 2018 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP Photo)

Turecká armáda používa medzinárodnou konvenciou zakázané zbrane pri bojových akciách na sýrsko-tureckej hranici, oznámil agentúre RIA Novosti oficiálny hovorca kurdských síl sebaobrany Afrinu Reizan Hedu
Ilustračné foto

“Nemôžeme hovoriť o postupe (tureckých síl) ako takom, vidíme operácie typu „prišli-odišli”, ktoré zodpovedajú taktike síl sebaobrany s cieľom kompenzácie veľkého rozdielu vo výzbroji. Turecká armáda má lietadlá, tanky a rakety, a používa zbrane zakázané medzinárodnou konvenciou – napalmu a nábojov s chlórom, je tiež rozdiel v počte bojovníkov. Majú okrem tureckých vojakov ešte desaťtisíce teroristov,” povedal Hedu.

Sýrska národná agentúra SANA s odvolaním na vedúceho nemocnice v Afríne Joana Mohamada pred časom oznámila, že v piatok prišlo do nemocnice šesť ľudí so symptómami dýchavičnosti v dôsledku použitia otravných látok tureckými vojakmi na dedinu Aranda v okrese Afrín.
Generálny štáb tureckých ozbrojených síl vyhlásil 20. januára operáciu Olivová ratolesť proti kurdským útvarom v sýrskom Afríne. Spoločne s Tureckom sa akcie zúčastnia ozbrojenci Sýrskej slobodnej armády. Damask odsúdil činnosť Turecka v Afríne a prehlásil, že je neoddeliteľnou časťou Sýrie. Moskva v súvislosti so situáciou v Afrine vyzvala všetky strany k zdržanlivosti a rešpektovaniu územnej integrity Sýrie.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.