Damask 16. októbra 2018 (HSP/New Inform/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)
 

Portál New Inform reaguje na problémy proamerických Kurdov vo východnej časti Sýrie

Ilustračné foto

Pred niekoľkými dňami došlo k útoku na kurdsko-americký konvoj, pri ktorom zahynuli dvaja americkí vojaci, trojica Američanov utrpela ťažké zranenia. Američania z útoku vyvodili dôsledky a prijali kroky, ktoré by mali zabezpečiť, aby sa podobná situácia neopakovala. Tradične zbombardovali letecky civilné oblasti v aglomerácii Rakky, kde k útoku na amerických vojakov prišlo a následne sa stiahli na svoju opevnenú základňu, ktorá sa nachádza za dvoma líniami kurdskej obrany. Nenechali však Kurdov v štichu, zo základne im poskytujú cenné rady ako treba bojovať a naďalej podporujú Kurdov dodávaním zbraní, munície či financií.
Proamerickí Kurdi však majú na východe Sýrie výrazné problémy. Nenávidí ich drvivá väčšina sýrskeho arabského obyvateľstva, ktorá sa chystá proamerickým Kurdom uštedriť podobný výprask, aký dostali proamerickí Kurdi v severnom Iraku. Po Kurdoch idú aj neznámi šiítski ozbrojenci,  s vysokou pravdepodobnosťou podporovaní Iránom. No a v oblasti navyše existuje obkľúčená enkláva ISIS, ktorú prenechali Američania svojmu osudu a ktorá je pripravená predať svoje životy čo najdrahšie.
Práve proti tejto obkľúčenej enkláve ISIS zaútočili proamerickí Kurdi. Kurdi zaútočili na Al Marashida v provincii Deir ez Zor. Ako už bolo spomenuté, Američania sa bojov nezúčastnili, držali však Kurdom palce a vďaka rozvinutému systému spojenia radili Kurdom priamo ako majú  bojovať. Kurdi však nedokázali aplikovať v praxi všetky americké rady a odporúčania, výsledkom bola neúspešná vojenská operácia pri ktorej Kurdi stratili niekoľko desiatok svojich bojovníkov. Teroristi ISIS na niektorých miestach dokonca prešli do protiútoku, nestihli však postupovať tak rýchlym tempom ako Kurdi dokázali umne skracovať bojovú líniu. Kurdi sa vrátili na východzie pozície, naďalej však pokračujú v hrdinskom posilňovaní obkľúčovacej línie okolo enklávy ISIS.
V zóne na východe Sýrie, ktorá je pod kontrolou USA a proamerických Kurdov tak naďalej ostáva bojaschopná enkláva nikým nekontrolovaných ISIS, ktorá drží nielen Al Marashid, ale aj Khadzhin a a As Susu. Pred Američanmi ostáva nevyriešená otázka: Ako zvýšiť bojaschopnosť proamerických Kurdov na prijateľnú úroveň?

 
Kurdské ženské oddiely

 

Príspevok Kurdi majú na východe Sýrie problémy. Američania im radia z bezpečia opevnenej základne zobrazený najskôr Hlavné správy.