Na archívnej snímke z 24. októbra 2017 ľudia sa pozerajú obraz od talianskeho renesančného majstra Leonarda da Vinciho, ktorý v novembri vydražili za rekordných 450,3 milióna dolárov (približne 382 miliónov eur) poputuje do múzea v Spojených arabských emirátoch (SAE). Salvator mundi (Spasiteľ sveta) – maľba s vyobrazením Krista – je jediným z menej než 20 da Vinciho známych obrazov, ktorý je v súkromných rukách. Foto: TASR/AP

Dubaj 2. júna (TASR) – Saudskoarabský kráľ Salmán vydal najnovšie niekoľko kráľovských dekrétov – medzi nimi aj o vymenovaní nového ministra kultúry. Stal sa ním Badr bin Abdalláh bin Farhán Saúd, mladý princ, ktorý má blízko k jeho synovi a nástupcovi trónu.

A práve tohto muža identifikoval vlani denník New York Times ako záhadného kupca obrazu Leonarda da Vinciho Spasiteľ sveta (Salvator mundi).

Táto da Vinciho maľba Ježiša – vydražená v aukčnej sieni Christie’s za 450 miliónov dolárov – sa stala doposiaľ najdrahšie predaným obrazom na dražbe.

Noviny The Wall Street Journal informovali, že Spasiteľa sveta kúpil nový – vtedy ešte len budúci – minister kultúry v mene saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.

V dekrétoch vydaných v noci na sobotu vymenoval kráľ dovedna troch ministrov a pomenoval niekoľko prírodných rezervácií po duchovných osobách a členoch kráľovskej rodiny – vrátane seba a svojho syna, korunného princa, približuje agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR