Praha 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:Vratislav Kulhánek Facebook)

Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek získal 23 podpisov poslancov zo šiestich strán a môže teda kandidovať za prezidenta Českej republiky. Kandiduje s podporou malej pravicovej Občianskej demokratickej aliancie (ODA).
Na snímke Vratislav Kulhánek

“Je pre mňa veľkou cťou, že sa môžem uchádzať o úrad prezidenta,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Kulhánek zatiaľ zohnal aj 35.000 podpisov občanov, ktoré však vzhľadom na dostatočnú podporu členov Poslaneckej snemovne pre účasť vo voľbe nepotrebuje.
V rozhovore pre internetový server iDNES.cz sa vyslovil za prijatie eura a proti referendu. Prezident by podľa Kulhánka nemal vystupovať tak hrubo ako Miloš Zeman. Čo s ním však má spoločné, je kritický postoj voči ekonomickým sankciám Európskej únie proti Rusku.
Kulhánek, ktorý štyri roky šéfoval aj Českému zväzu ľadového hokeja, chce, aby ČR hrala v rámci Európskej únie oveľa výraznejšiu úlohu, ako hrá v súčasnosti. Okrem toho by chcel dosiahnuť stav, keď pre zahraničných štátnikov bude cťou prijať českého prezidenta a nebude sa treba vnucovať.
Zoznam kandidátov na Pražský hrad sa tak pomaly rozširuje. Podpisy viac než 50.000 občanov pre kandidatúru získali doterajší prezident Miloš Zeman i niektorí jeho vyzývatelia – bývalý šéf Akadémie vied Jiří Drahoš a textár Michal Horáček.
Na podpisy od poslancov sa spolieha prezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu Jiří Hynek z pravicovej strany Realisti a na podpisy od senátorov Pavel Fischer, bývalý spolupracovník exprezidenta Václava Havla. Potrebné podpisy senátorov má aj podpredseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera, ale ten sa o svojej kandidatúre definitívne ešte len rozhodne.
Voľba prezidenta ČR sa uskutoční 12. a 13. januára 2018, prípadné druhé kolo pripadá na 26. a 27. januára 2018. Kandidátne listiny sa môžu podávať najneskôr do 7. novembra 2017.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.