Bratislava 10. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan prehovoril o problémoch a konci strany SDKÚ-DS, v ktorej patril k popredným osobnostiam. Podľa neho strane uškodili najmä nezhody medzi expremiérmi Mikulášom Dzurindom a Ivetou Radičovou. Sám v strane zostal až do konca, ako sám hovorí “z politickej zotrvačnosti”

Na snímke europoslanec Eduard Kukan

“V SDKÚ sme sa nevyhli chybám a tým, že sme boli dlho pri moci, tak sme začali aj mnohé veci podceňovať. Nastala určitá odtrhnutosť od reálnych problémov ľudí, narástlo prílišné sebavedomie a toto všetko sa podpísalo pod výsledky volieb,” povedal Kukan o Dzurindovej vláde v rozhovore pre televíziu Markíza.

O následnom nástupe prvej vlády Roberta Fica uviedol, že v SDKÚ napriek neúspechu nenastali takmer žiadne personálne zmeny a v strane sa o nich vlastne ani vôbec nehovorilo.

Kukan označil šéfa jeho strany Mikkuláša Dzurindu za “veľkého bojovníka”. Nikdy sa nevzdával a vďaka tomu dokázal mnoho vecí ustáť. Nakoniec sa však vo vnútri SDKÚ vyčerpali všetky tvorivé nápady a nespomínam si na žiaden podarený krok, ktorý by strane pomohol získať dôveru.

V tomto kontexte bolo dôležité aj to, že predseda strany nebol predsedom vlády. “Toto som konzultoval aj so zahraničnými kolegami, ktorí hovorili o veľmi zložitej situácii, ale že ak by medzi dotknutými politikmi bola úprimná dôvera, tak by to mohlo zafungovať. To sa však nestalo a odvtedy sa začalo celé SDKÚ rúcať?” priznal bývalý minister o dianí v SDKÚ v čase, keď vykonával svoj prvý mandát v EP.

Následne po páde SDKÚ sa o vedenie uchádzali Pavol Frešo a Lucia Žitňanská. Kukan s odstupom času povedal, že on osobne podporil Žitňanskú.

“Pretože som ju veľmi dobre poznal. Bol som pri jej prvých krokoch v politike. Je mi podobná v tom, že je lepšia v exekutívnej funkcii ako v straníckej. Na sneme však bol zvolený Pavol Frešo a postupne sa ukázalo, že dokázal doviesť stranu na cintorín histórie,” vysvetlil.

Kukan si myslel, že Frešovi bude odovzdávať skúsenosti predošlý predseda Dzurinda, no nestalo sa tak. “Bohužiaľ, chémia medzi nimi nefungovala. Pán Frešo bol filozofický, menej praktický a nezávislý predseda, teda veľmi nebral do úvahy svojich straníckych kolegov. Ja som sa mu snažil pomáhať, veľakrát som s ním otvorene hovoril, ale veľmi tomu nevenoval pozornosť. A toto sa prejavovalo čoraz častejšie, takže som začal tušiť, že to už nebude dobre pokračovať” dodal poslanec EP.

Vyjadril sa aj ku svojmu osobnému koncu v strane. “Ja som bol hádam posledný, ktorý oficiálne vystúpil z SDKÚ. Chodieval som na ústredné rady aj za čias pána Freša a tam vládla situácia, že SDKÚ silnie. Vyberali si koho si zoberú po voľbách do vlády a potom dostali 0,25 percenta. Takže takýto postoj bol pre mňa úplne nezrozumiteľný. Čo sa týka mňa, tak SDKÚ som neopustil preto, lebo nerád mením strany a nechcel som ani novú stranu zakladať. Takže vedel som o čo ide, ale nemal som na nič nové chuť a možno aj z politickej zotrvačnosti som zostal až do úplného konca.”

Kukan nedávno potvrdil, že po 10 rokoch na poste poslanca Európskeho parlamentu sa už v blížiacich sa voľbách o túto funkciu nebude uchádzať.

Zdroj