Poslanec Peter Marček žiada od prezidenta informácie o stretnutí so Sorosom. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska nie je až taký dobrý anjel, ako sa z neho usilujú vyrobiť liberálne médiá a zahraničné korporácie. V ostatných týždňoch ho až pričasto predvolávajú orgány činné v trestnom konaní. Na verejnosť prenikli informácie z prešovského daňového úradu, podľa ktorých jeho spoločnosť KTAG porušila slovenské daňové zákony. Prezident sa zamotal do viacerých ekonomických škandálov. A na prestíži mu nepridáva ani stretnutie s kontroverzným veľkopodnikateľom Georgom Sorosom počas jeho nedávnej cesty v USA, kam cestoval na vystúpenie na sedemdesiatom druhom valnom zhromaždení OSN…

Finančnú aféru odštartoval anonymný email, ktorý médiám rozposlal kópie daňových dokumentov, týkajúcich sa vyšetrovania firmy prezidenta KTAG. Kiskova firma požadovala započítať do svojich daní sumu dvadsaťsedemtisíc eur, ktoré však minula na kampaň Andreja Kisku – nie ako svojho spoločníka, ale ako súkromnej osoby. Okrem toho sa usilovala štát zaviesť, aby jej z tejto transakcie vrátili DPH vo výške stoštyridsaťsedemtisíc eur. Daňový úrad, samozrejme, takéto „účtovanie“ neakceptoval. DPH nevrátil a žiadal daňový nedoplatok vyplatiť a posunul prípad polícii. Keď sa to prevalilo, firma KTAG účinnou ľútosťou nedoplatok uhradila, a tým sa podľa slovenskej legislatívy trestnosť skončila. Na prvý pohľad je všetko v poriadku. Lenže pribúdali ďalšie …

■  SERIÁL O ÚŽERE?

O A. Kiskovi je známe, že v minulosti zarobil nemalé finančné zdroje na požičiavaní peňazí najmä nesolventným občanom za vysoké úroky. Niekto tomu hovorí úžera, iný nebankové služby. Prezident sa však vyhranil a ešte počas prezidentskej kampane uviedol, že opustil podnikateľské prostredie tzv. nebankových inštitúcií, ktoré priviedli stovky Slovákov a Sloveniek na pokraj bankrotu a na existenčné dno. Ani toto však nie je úplná pravda. Inkriminovaná spoločnosť KTAG si ako daňové náklady uvádzala činnosť spojenú s kontrolou a komunikáciou známej slovenskej nebankovej inštitúcie. Samotná popradská eseročka dokonca fakturovala služby za sprostredkovávanie úverov v roku 2014. Z toho je zrejmé, že úverové obchody Kiskovej spoločnosti sa diali aj počas výkonu jeho funkcie prezidenta  SR.

Andrej Kiska 20. septembra rečnil v OSN na americkej pôde. Počas návštevy USA sa stretol so známym svetovým finančníkom G. Sorosom. Po zverejnení tejto informácie najskôr prezident mlčal. Napokon prehovoril: „Krátku diskusiu o rómskej problematike sme mali aj s podnikateľom a filantropom Georgeom Sorosom. Stretnutie inicioval na základe minulotýždňovej titulky v New York Times, kde písali o úspešnom príbehu Rómov v Spišskom Hrhove. Už roky sa jeho nadácia venuje práve rómskej problematike,“ uviedol prezident.  Priam neuveriteľná téma na stretnutie takýchto dvoch osobností. Zaujímavé je aj to, že A. Kiska ako obľúbenec médií nemá inokedy problémy pred nimi vystupovať. Počas uvedených káuz však komunikoval výhradne prostredníctvom hovorcu alebo videí na sociálnej sieti. Pred médiá už teraz aktívne nepredstupoval..


■ NESPOKOJNÝ POSLANEC

Nezávislý poslanec NR SR Peter Marček však považuje takúto odpoveď  za nedostatočnú. Ako uviedol pre Slovenské národné noviny, keďže je zrejmé, že prezident už nemieni o stretnutí s G. Sorosom bližšie informovať, ako ústavný činiteľ využil zákon o slobodnom prístupe k informáciám a poslal hlave štátu nasledujúce otázky formou listu:  „Žiadam zápis zo stretnutia, ktorý je podľa platného práva v Slovenskej republike povinný viesť každý subjekt, ktorý čo i len sčasti používa finančné prostriedky, pochádzajúce z rozpočtovej kapitoly štátneho rozpočtu. Žiadam aj o odpovede na nasledujúce otázky:

  1. Kto a kedy požiadal o schôdzku alebo stretnutie?
  2. Kedy a kde sa schôdzka uskutočnila?
  3. Kto bol na schôdzke prítomný?
  4. Akou konkrétnou formou prišiel  návrh na realizáciu schôdzky?
  5. Akou konkrétnou formou odišla odpoveď potvrdzujúca účasť na schôdzke?
  6. Ktorá fyzická alebo právnická osoba schôdzku zorganizovala?
  7. Čo bolo predmetom a obsahom rokovania, ak nie je niektorá časť rozhovoru zachytená v zápise zo schôdzky?
  8. Vyjadril prezident Slovenskej republiky alebo prípadne osoba tvoriaca súčasť jeho sprievodu  finančníkovi nejaké ubezpečenia, prísľuby, uistenia, záväzky, dohody alebo prehlásenia o názorovej zhode?
  9. Ako dlho  trvalo stretnutie?
  10. Ktoré osoby zo slovenskej strany a ktoré osoby na strane Georga Sorosa sa na schôdzke ešte zúčastnili?“

Onedlho prezidentovi vyprší zákonná lehota na odpovede. Slovenské národné noviny ich spolu s poslancom P. Marčekom sprostredkujú verejnosti.

Maroš SMOLEC – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Kiska zlyhal už v prezidentskej kampani. Toľko výhrad, ako na Andreja Kisku, kandidáta v ostatných prezidentských voľbách, nezaznelo na žiadneho iného. A to išlo do súťaže o post prezidenta štrnásť uchádzačov, medzi nimi aktuálny i vtedajší predseda vlády Robert Fico či bývalý premiér Ján Čarnogurský. Ale aj ďalšie osobnosti: Radoslav  Procházka, Milan Kňažko, Gyula Bárdos, Pavol Hrušovský, Helena Mezenská, Ján Jurišta, Viliam Fischer, Jozef Behýl, Milan Melník, Jozef Šimko a Stanislav Martinčko. V druhom kole volieb súboj s Ficom vyhral  Kiska…

Nedlho po voľbách podal jeden z neúspešných kandidátov – profesor Milan Melník – podnet na Ústavný súd SR pre porušenie zákona o voľbách prezidenta. Pre SNN vtedy povedal, že podľa zákona prostriedky na kampaň by nemali presiahnuť 132 775 eur, no pán Kiska priznal, že minul pol milióna eur. Ďalej uviedol, že zákon stanovuje tiež  lehotu na kampaň. Jej začiatok mal byť  28. februára 2014 a koniec 48 hodín pred voľbami. A opäť pán Kiska s pokojom hovoril o tom, že robil kampaň dva roky. Ak už v kampani porušuje kandidát zákon, ako sa bude správať v najvyššej ústavnej funkcii? Pýtal sa profesor Melník. A nielen sa pýtal. Inicioval podanie podnetu na ústavný súd, ktorý vypracovala advokátska kancelária Jána Čarnogurského. Odtiaľ mal informácie, že na rovnaký krok sa chystajú viacerí neúspešní  kandidáti. Keď sa však dozvedel, že napokon všetci od svojho zámeru odskočili, návrh stiahol.

HLASY  ZA  ODSTÚPENIE

Na prezidenta Kisku dal po voľbách podnet na trestné stíhanie občan Marián Ostatník. Bez odozvy. Až informácia o daňových podvodoch rozvírila verejnú mienku tak, že sa z mnohých strán ozýva žiadosť o jeho odstúpenie z funkcie hlavy štátu. Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin dokonca hovorí, že prezident ako daňový podvodník je vydierateľný, a tým predstavuje  bezpečnostné riziko pre štát. Bratislavská kaviareň však neopustila svojho prezidenta ani vtedy, keď sa na verejnosť dostala informácia, že o trestnom stíhaní svojej firmy hovoril pred generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. Ten konštatoval, že prezident sám od seba povedal, že firma jeho brata je vyšetrovaná v súvislosti s daňovými trestnými činmi, a vyjadril obavu o objektívnosť vyšetrovania. Pritom mu šéf prokuratúry garantoval objektívne vyšetrenie.

ŤAŽKÉ ZLYHANIE

„Vyjadriť obavy z neobjektívnosti vyšetrovania vlastného zločinu je zo strany prezidenta ťažké zlyhanie: okamžite by mal odstúpiť…“ reagoval na kauzu Ľuboš Blaha, poslanec NR SR za Smer-SD. Pridal sa aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý o Kiskovi povedal, že je daňový podvodník, a vyzval ho k zodpovednosti za kauzu. Aby toho nebolo málo, podnet na prezidenta podal aj bývalý uchádzač o post hlavy štátu Jozef Behýl. Predmetom jeho kritiky bola práve Kiskova prezidentská kampaň. Niet pochýb o tom, že Kiska konal protizákonne a nemal problém o tom verejne hovoriť. A je poľutovaniahodné, že až do prepuknutia daňového podvodu politici akceptovali Kisku na čele štátu. Môžeme iba špekulovať o tom, ako by bol reagoval Ústavný súd SR  na podnet  profesora Melníka, no zákon nepustí. A Kiska ho porušil. Ústavný súd SR mohol zrušiť výsledky volieb a boli by voľby nové. Ako by dopadli, dá sa len špekulovať. Ale je dosť nepravdepodobné, že prezidentom by sa bol stal Kiska. Profesora Melníka prekvapil postup kandidujúcich kolegov, lebo medzi nimi boli aj právnici. Dnes si môžeme klásť otázku: boli by pre Slovensko lepšie opakované voľby než skompromitovaný Kiska?

Eva ZELENAYOVÁ – Foto z kampane A. Kisku. Zdroj: interent