Bratislava 20. februára 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Pre Jozefa a Janu Kuciakových bol minulý rok, keď zastrelili ich syna, investigatívneho novinára Jána Kuciaka (27), naozaj ťažký. “Teraz máme pocit, ako keby sa niekto snažil zabrániť tomu, aby sa to vyšetrilo,” uviedol Jozef Kuciak v aktuálnom rozhovore pre ČTK 

Na snímke Jozef a Jana Kuciakovi

Polícia vlani obvinila z vraždy štyri osoby, medzi nimi aj strelca a druhotnú objednávateľku Alenu Zsuzsovú.
Kuciak bol zastrelený vlani 21. februára vo svojom dome v obci Veľká Mača neďaleko Trnavy. Spolu s novinárom prišla o život aj jeho partnerka, Martina.
“Bolo to rozbehnuté dobre, teraz sa to viac menej zastavilo. Majú tých štyroch, ale obávam sa, aby to nebol koniec,” povedal o vyšetrovaní Kuciakov otec.
“Bojím sa, aby to nedopadlo tak, že budú dajme tomu odsúdení, a potom sa to ale nikdy nedošetrí. Vrah bude potrestaný a tiež objednávateľ, ktorý s tým podľa mňa nemôže mať nič spoločné. Bol to len čisto sprostredkovateľ. Nevidím žiadny dôvod, prečo by pani alebo slečna Zsuzsová dávala zavraždiť novinárov,” neskrýva pochybnosti Jozef Kuciak.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár minulý víkend v televíznej debate povedal, že vyšetrovatelia sú možno blízko k objednávateľom vraždy.
Obaja rodičia hovoria, že ak budú odsúdení páchatelia pre nich to nič nemení. “Potrestať ich môžu, ale syna nám to nevráti,” podotýka Jozef Kuciak.
Rezignovať sa však nechystajú. “Chcem, aby sa niečo zmenilo v tejto spoločnosti. Zatiaľ je to tak, že sa to môže kedykoľvek zopakovať a môže sa to stať aj inej rodine. Ak sa nezistia všetky veci, na ktorých pracoval aj Janko, tak spokojný nebudem. Tieň pochybnosti vždy zostane,” uviedol Jozef Kuciak, ktorý vidí chybu v systéme.
Pripomenul aj to, že jeho syn bol ešte niekoľko mesiacov pred vraždou preverovaný v policajných databázach. Podľa médií jeden vysoko postavený policajt skôr vypovedal, že Kuciakovu osobu lustrovali na jeseň 2017 na pokyn vtedajšieho šéfa polície Tibora Gašpara, ktorý to poprel.
Máme pocit, ako by sa niekto snažil zabrániť tomu, aby sa to (celé) vyšetrilo,” povedal Kuciakov otec v reakcii na informácie, že vyšetrovaciemu tímu Kuciakovej vraždy bola odobraná časť spisu, ktorá sa týka plánovania smrti bývalého ministra vnútra a spravodlivosti, námestníka generálneho prokurátora a iného elitného prokurátora. Vyjadrenie prichádzajú aj napriek opakovanú zdôvodneniu kompetentných o lustrovaní prokurátorov či advokáta.
Práve pri vyšetrovaní Kuciakovho prípadu vyšlo najavo, že obvinení zrejme pripravovali aj vraždu ďalších troch spomínaných osôb.
Jozef Kuciak priznáva, že ešte v začiatkoch dôveroval novému predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, ale keď sa aj on vrátil k rovnakým argumentom ako jeho predchodca Robert Fico, že za protesty v uliciach je zahraničný kapitál a miliardár a filantrop George Soros, súčasnej vládnej koalícii prestal úplne dôverovať .
Momentálne však dôveru v existujúcu vládnu koalíciu absolútne nemá a vyjadrenia politikov o úspechoch krajiny mu pripomínajú skôr obdobie normalizácie v komunistickom Československu. “Rétorika našich predstaviteľov mi začína pripomínať roky normalizácie. Vychvaľujú, čo všetko sme dokázali, ale pravda je niekde inde, “hovorí.
Ako uvádza portál novinky.cz, manželia Kuciakoví sú proti myšlienke zriadenia múzea v dome v obci Veľká Mača, kde novinára a jeho snúbenicu zavraždili.
“Chceli by sme ten dom zbúrať a na jeho mieste by mal vzniknúť park. Ten priestor by bol otvorený, vysadili by sa tam stromy, pod ne by sa umiestnili lavičky. Bola by tam maximálne pamätná tabuľa, ako spomienka na nich. Na tom sme sa dohodli aj s pani Kušnírovou,” vysvetlil Jozef Kuciak.
 
Príspevok Kuciakovi rodičia: Bolo to dobre rozbehnuté, ale teraz máme pocit, že niekto chce vyšetrovaniu zabrániť. Z domu nechceme múzeum zobrazený najskôr Hlavné správy.