Bratislava 27. februára 2018 (HSP/Foto:Facebook)

Včera otriasala Slovenskom aj celou Európou dvojnásobná vražda, ktorej obeťou sa stal mladý investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová. Z brutálneho činu sú pobúrení všetci – novinári, politici, policajti, analytici. Väčšina z nich vidí spojitosť vraždy s prácou novinára, čo by znamenalo návrat Slovenska do krvavých 90. rokov, pričom ani vtedy nebol žiaden novinár zabitý. Včera sa taktiež objavila verzia, že Kuciak dlhodobo pracoval na odhaľovaní práce talianskej mafie na Slovensku.
Na snímke reportér Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová

Bývalý šéf policajných vyšetrovateľov a profesor na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy Jaroslav Ivor upozorňuje na fakt, že dvojnásobná poprava bola vykonaná s veľkou precíznosťou. “Spôsob výkonu vraždy svedčí o tom, že to bol človek s profesionálnymi znalosťami vo vzťahu k streľbe, pretože došlo k usmrteniu jednou jedinou ranou, čo je dosť neobvyklé a, samozrejme, táto skutočnosť svedčí o tom, že mohlo ísť o úkladnú, teda vopred pripravenú, naplánovanú a zorganizovanú vraždu. Že páchateľ išiel za svojou obeťou s jasným cieľom usmrtiť ju, pripravil sa na to a určite sa postaral o to, aby po sebe zanechal čo najmenej stôp,” domnieva sa Ivor v rozhovore pre denník Pravda. Doplnil, že pri každom prípade takejto vraždy sa stanovujú určité vyšetrovacie verzie, ktoré sa stavajú na základe zaistených dôkazov, zistených informácií, všetkých okolností toho-ktorého prípadu. “Pokiaľ ide o túto konkrétnu otázku, vzhľadom na zamestnanie obete jedna z vyšetrovacích verzií určite musí byť aj tá, že ide o pomstu či záujem nejakej dotknutej osoby zabrániť ďalšiemu konaniu tohto novinára.”
V prípade, že sa vražda týkala novinárovej práce, “musel prísť na niečo naozaj veľké,” povedal včera pre Plus jeden deň  bezpečnostný analytik Milan Žitný. “V minulosti som zažil niečo podobné. Ale chceli iba vyvolať strach a aby som sa prestal vŕtať v danej téme. V tomto prípade však už nezastrašovali, spravili to v tichosti, aby pátranie zastavili.” Podobne pokračoval jeho kolega Juraj Zábojník: “Je to najhoršia vec, ktorá sa mohla v našej republike stať. Priviedlo nás to do absolútnej tmy. Navonok vo vzťahu k všetkým občanom a svetu, je to zlá prezentácia, ale aj vo vzťahu k novinárom a médiám. Štát by im mal poskytnúť okamžite potrebnú ochranu.”
Podľa zdrojov denníka Pravda od vyskopostaveného zdroja z prostredia polície stopy z miesta činy ukazujú, že Martina sa snažila ujsť a skryť. Páchateľ alebo páchatelia ju chytili a strelili do hlavy. O tom, že vraždy súvisia s prácou Jána Kuciaka má svedčiť to, že okolo tiel boli poukladané náboje. V prostredí vrážd na objednávku to býva varovanie, aby sa už nik ďalší v spornej veci neangažoval.

Je za vraždou mafia z Talianska?
Bývalý žurnalista Ivan Mego v relácii televízie TA3 poznamenal, že spoločne s Kuciakom viackrát komunikoval o témach článkov. Odhalil, že Kuciakovi napríklad posunul tému o pôsobení talianskej mafie na Slovensku: “Týkalo sa to talianskej Ndranghety, je to odnož mafie, ktorá má nejaké pôsobenie na Slovensku, túto informáciu som posunul, kde som myslel, že je správne, aby vyšla von,“ povedal Mego, podľa ktorého zavraždený Kuciak mal tému už takmer hotovú. „Pracoval na nej niekoľko mesiacov. Práve preto, tie informácie, ktorými ja disponujem, sú toho charakteru, že sú jedným z hlavných motívov aj pre políciu,“ pokračoval Mego.
V spravodajstve RTVS takúto verziu potvrdil aj novinár Tom Nicholson. “Ide o prípad pôsobenia pravdepodobne talianskej mafie na východnom Slovensku.  Je tu podozrenie, že kradnú eurofondy a posielajú ich naspäť do Talianska.” Nicholson uviedol že táto mafia má zrejme napojenie na politikov z vládneho Smeru. “Môže to byť tento prípad, ale aj iné. Keď som videl, čo sa všetko písalo o Kočnerovi a Bašternákovi, tak som pomyslel na to, čo všetko sa písalo o slovenských gangstroch za posledných 25 rokov. Nikdy tu nikoho nezavraždili. Na tomto prípade je výnimočné to, že Kuciak pracoval na skupine, ktorá pravdepodobne mala prepojenie na mafiánsku skupinu Ndrangheta z Kalábrie.” Nicholson naznačil, že takáto skupina Talianov pôsobí v oblasti Michaloviec a Trebišova. “Myslím, že si pomaly vybudovali politické kontakty, známosti tak, aby za každej vlády vedeli ovplyvniť rozdeľovanie eurofondov,” dodal. Cudzinci mali v minulosti skupovať bývalé družstvá, následne tam fiktívne pestovať bio rastliny a čerpať veľké dotácie z európskych fondov. “Je jedno, čo tam rastie, ak máte človeka, ktorý to odklepne,” uzavrel Nicholson.

Denník Sme sa snaží prepojiť zločin s vládou
Správy o talianskej mafii, ktorá by mohla stať za popravou mladého novinára a jeho priateľky, ako keby nezapasovali do noty tým, ktorí sa za každú cenu snažia prepojiť vraždu s oligarchami blízkymi Smeru a následne z vraždy nepriamo obviniť Fica. Denník Sme však dnes i tak našiel prepojenie. Nie priamo na Fica, ale na jeho pravú ruku Máriu Troškovú. Aj keď nikto nepochybuje o tom, že Trošková má značný vplyv na premiéra, asi len málo ľudí si myslí, že v tej oblasti, ako to naznačuje denník Sme.
Denník Sme dnes vyšiel so špekuláciami o tom, že asistentka premiéra Roberta Fica, mala v minulosti podnikať s Antoninom Vadalom, ktorý má mať podľa Sme kontakty na talianske podsvetie.
Poradkyňa premiéra Mária Trošková v roku 2011 podľa denníka Sme pracovala pre Pavla Ruska. „Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam a prešla k nemu,“ povedal Rusko pre Plus 7 dní v roku 2016.
Podnikateľom, o ktorom hovoril Rusko, má byť podľa denníka Sme Antonino Vadala podnikajúci najmä v oblasti energetiky a slnečných kolektorov. Spoločne s Troškovou figurovali v niekoľkých spoločnostiach vrátane GIA Management, ktorú v roku 2016 prevzal Pietro Catroppa. Ten nedávno podnikal vo firme Prodest aj s bývalým poslancom Národnej rady za Smer – Viliamom Jasaňom, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády. Jasaň je takisto tajomníkom bezpečnostnej rady štátu, kde sa prerokúvajú tajné informácie. Firmu Prodest údajne dlhšie monitorovala SIS. Do skladačky zapadá aj fakt, že Trošková sa prvý raz v politike objavila ako asistenka práve Viliama Jasaňa. V roku 2016 denník Plus jeden deň napísal, že k Viliamovi Jasaňovi má blízko práve Talian Antonino Vadala. Týždenník Plus 7 dní napísal, že Vadala zoznámil Troškovú a Jasaňa.
Samotný Vadala podľa informácií Sme spolupracoval s talianským podsvetím. Údajne majú byť zdokumentované telefonické rozhovory medzi Vadalom a Francescom Zindatom, jednou z dôležitých postáv mafie ´Ndrangheta.

Média hecujú verejnú mienku a vyzývajú ľudí na účasť na pochodoch proti vláde
Vražda novinára, najmä ak súvisela s výkonom jeho povolania, je určite závažná vec. Hystériu, ktorá na Slovensku zavládla, sa média a opoziční politici snažia usmerniť proti vláde. Mnohé médiá priamo vyzývajú na protivládne pochody, ktoré by sa podľa organizátorov mali konať vo viacerých mestách 2. marca o 17.00 hodine.
Do podnecovania protivládnych nálad prispievajú aj české médiá. Napríklad Hospodářske noviny dali priestor exposlancovi Danielovi Lipšicovi, ktorý situáciu komentuje takto: Je v záujme vlády to vyšetriť, pretože Slovensko sa dnešným dňom pohlo smerom k Putinovmu Rusku alebo Erdoganovmu Turecku. Je to naozaj vec, ktorú Slovensko nezažilo ani za Mečiarových čias. A burcuje verejnú mienku: Kľúčový bude tlak verejnosti, ten na Slovensku funguje. Ak sa zmobilizuje verejná mienka, tak to môže mať veľký dopad.