Kubánsky parlament si predĺžil legislatívne obdobie, posunul tak i voľbu prezidenta

Havana 21. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Irene Perez/Cubadebate via AP)

Poslanci kubánskeho Národného zhromaždenia odsúhlasili vo štvrtok predĺženie svojho legislatívneho obdobia o dva mesiace, a síce do apríla 2018. Pre posun vo volebnom kalendári sa tak oneskorí i voľba nového prezidenta a Raúl Castro ostane v tomto úrade až do uvedeného termínu, informovala s odvolaním sa na kubánske médiá agentúra Reuters.
Na snímke vpravo kubánsky prezident Raúl Castro v rozhovore s viceprezidentom Miguelom Diazom-Canelom počas rokovania kubánskeho parlamentu

Kubánsky parlament, ktorý zasadá dvakrát do roka, odhlasoval posun v dôsledku odstraňovania následkov nedávneho hurikánu Irma, ktorý v septembri na Kube napáchal veľké škody. Viacerí pozorovatelia sa však podľa agentúry Reuters domnievajú, že skôr než hurikán môžu za oneskorenie obavy o zaistenie stability krajiny pri odovzdávaní moci.
Pre predĺženie legislatívneho obdobia Národného zhromaždenia sa zatiaľ na neurčito posunul aj termín parlamentných volieb, ktoré sa mali pôvodne konať vo februári.
Z volieb vzíde nové Národné zhromaždenie, ktoré následne vymenuje nového najvyššieho predstaviteľa výkonnej moci – predsedu Štátnej rady. Túto funkciu od roku 2008 zastáva 86-ročný Raúl Castro, ktorý v nej vystriedal svojho brata, medzičasom zosnulého vodcu kubánskej revolúcie Fidela Castra. Raúl Castro opakovane vyhlasoval, že toto končiace sa funkčné obdobie bude jeho posledným. Obaja Castrovci tak budú na čele Kuby takmer 60 rokov.
Hurikán Irma vyčíňal na Kube od 8. do 10. septembra. Zasiahol 14 z jej 16 provincií, kde spôsobil vážne škody na bytových a rodinných domoch, úradoch, školách a ďalších verejných budovách, ako aj v energetickom sektore, poľnohospodárstve a dopravnej infraštruktúre.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)