Havana 25. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ramon Espinosa)
 
Obyvatelia Kuby schválili v referende takmer 87 percentami hlasov novú ústavu. Ide o relatívne nízke percento v krajine, kde sa oficiálne návrhy bežne schvaľovali viac ako 90-percentnou väčšinou, konštatovala v pondelok agentúra AP

Na snímke kubánsky prezident Miguel Diaz-Canel hlasuje v referende

Podľa volebnej komisie hlasovalo v nedeľu o novej ústave 7.848.343 ľudí. Jej revidovaný návrh zachováva socialistický charakter štátu a potvrdzuje vedúcu úlohu Komunistickej strany Kuby s cieľom vybudovať v krajine komunistickú spoločnosť. V ekonomike potvrdzuje princípy centrálneho plánovania, avšak pripúšťa aj “úlohu trhu” a tiež súkromné vlastníctvo, pričom však zdôrazňuje iba jeho “doplnkové” postavenie v socialistickom hospodárstve. Pôvodný návrh zakazoval “akumuláciu majetku”, avšak druhý návrh tento článok zmiernil na “reguláciu”.
Približne 300.000 hlasov bolo neplatných, keďže boli prázdne alebo znehodnotené. Proti novej ústave hlasovalo 706.400 voličov, odobrilo ju 6.816.169 ľudí. Nový základný dokument štátu má nahradiť ústavu z roku 1976, schválenú takisto v ľudovom hlasovaní takmer 98 percentami voličov.
 
Príspevok Kubánci schválili v referende novú ústavu zobrazený najskôr Hlavné správy.