Svet 22. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pexels)
 

Európska únia zvažuje uskutočňovanie platieb v eurách namiesto dolárov po tom, čo sa Washington vyhrážal, že zaostrí na európske spoločnosti spolupracujúce s Iránom

Ilustračné foto

Toto opatrenie môže pomôcť k tomu, aby si EÚ zachovala jeden z najväčších svetových trhov, ktorý bol otvorený pre obchod po uzavretí historickej jadrovej dohody s Teheránom (5+1) v júni 2015.
Nápad eliminovať rolu dolára vo svetových transakciách nie je nový. Okrem EÚ sa o túto myšlienku pokúša niekoľko ďalších štátov. Televízna spoločnosť RT hovorila s analytikmi o tom, nakoľko reálna je myšlienka opustiť dolár.
Vo svetle súčasných udalostí je Irán krajinou, na ktorú je vyvíjaný najväčší tlak, aby opustil dolár. Teherán už čiastočne upravil svoje obchodné procedúry pre obchodovanie bez použitia americkej meny, povedal Alexandre Kateb, prezident Competence Finance SAS.
„Keď bol Irán pod sankciami od roku 2012 do roku 2015, vytvoril nový mechanizmus, aby obišiel finančné inštitúcie spojené s USA, ako barterový obchod a nahradil dolár inými menami, napríklad renminbi vo svojom bilaterálnom obchode s Čínou, či euro vo svojom obchode s európskymi krajinami,” povedal ekonóm.
Súčasný čínsky krok pre obchodovanie ropy v juanoch je chápaný ako prvý krok pre spochybnenie dominancie doláru, povedal Stephen Innes, riaditeľ FX Trading for OANDA v ázijskej časti Pacifiku. Zdôraznil, že existuje množstvo bilaterálnych obchodných dohôd podpísaných ázijskými národmi v Pacifiku, ktoré sa vybavujú v juanoch.
Experti medzi sebou súhlasia, že bilaterálne a multilaterálne zmluvy medzi rôznymi národmi by sa mohli stať základom pre zníženie závislosti na americkom doláre v medzinárodnom obchode.
„To by záležalo na páke, ktorú by použilo Rusko, EÚ, Veľká Británia a Čína. Pravdepodobným scenárom je diverzifikácia — bilaterálne dohody medzi obchodnými partnermi, alebo regionálne dohody, ktoré by nahrádzali multilaterálne dohody, ktoré podporujú dolárovú dominanciu,” povedal Ramaa Vasudevan pridružený profesor katedry ekonomiky Štátnej univerzity Colorada.
Analytici tiež hovoria, že zbaviť se amerického dolára nie je jednoduchá úloha. Americkému doláru trvalo takmer storočie, než zamenil britskú libru, ktorá kráľovala po devätnáste storočie a prvú polovicu dvadsiateho ako svetová rezervná mena.
„Je ťažké zmeniť staré zvyky, keďže väčšina svetového hedgingu sa stále odohráva na amerických burzách ako Nymex či ICE,” povedal Innes.
„Americký dolár je stále z mnohých dôvodov medzinárodnou obchodnou a rezervnou menou číslo jeden,” prehlásil Kateb. „Celý súčasný finančný systém je v súčasnej dobe vytvorený okolo Spojených štátov a okolo centrálnej úlohy doláru.”
Experti poznamenali, že medzinárodný systém sa bude dramaticky meniť. Rýchly rozvoj blockchainových technológií a virtuálnych mien podľa informácií urýchli proces zmeny.
„Nakoniec, evolúcia globálnych financií bude spojená s evolúciou globálnej rovnováhy síl,” myslí si ekonóm. „To neprebehne cez noc. Bude to potrebovať čas a oveľa viac kríz a zmien v rovnováhe. Nikto v skutočnosti nevie, ako bude nový systém vyzerať.”
 

Príspevok Ktoré krajiny sa zbavujú dolára a prečo? zobrazený najskôr Hlavné správy.