New York 30. augusta 2017 (HSP/Foto: wikipedia)

Newyorský starosta Bill de Blasio chce odstrániť “symboly nenávisti” v meste, medzi ktoré podľa neho patrí aj socha Krištofa Kolumba, tradične považovaného za “objaviteľa Ameriky”
Takto vítali Krištofa Kolumba domorodci. Nevedeli ešte, čo na nich nachystali neskorší dobyvatelia

Tento prívlastok však v poslednom čase v New Yorku príliš neplatí, pretože v piatok v noci prišli demonštranti na Columbus Circle, kde je Kolumbova socha vystavená ako turistická atrakcia v strede rušného kruhového objazdu na juhozápadnom okraji Central Parku na Manhattane. Na jednom z transparentov bolo napísané: “Kolumbus neobjavil Ameriku, ale ju napadol”.
Hoci je známe, že v 1492 vstúpil Krištof Kolumbus na pôdu Nového sveta, kritici poukazujú na jeho kruté zaobchádzanie s pôvodnými obyvateľmi Karibiku a Ameriky a na jeho aktívnu účasť na obchodovaní s otrokmi.
O rozhodnutí newyorského starostu Billa de Blasia sa ešte v piatok ráno rokovalo na radnici, pričom vyvstávali hlasy za zachovanie Kolumbovej sochy. Štátny radca Joe Borelli, podľa CBS New York, povedal: “Dnes je to Kolumbus a kto vie, kto bude na tomto tajnom zozname zajtra. Toto je nešťastná kapitola v histórii mesta New York.” Pridal sa aj Sal Albanese, de Blasiov konkurent v novembrových starostovských voľbách, podľa ktorého sa záťahom na Kolumba dostávame na “tenký ľad” a pýta sa, či po Kolumbovi v rámci boja proti rasizmu nebudú nasledovať sochy Georgea Washingtona či Thomasa Jeffersona.

Socha bola postavená Gaetanom Russom v roku 1892 na 21 metrov vysokom podstavci ako dar pre miestnu taliansku komunitu pri príležitosti 400. výročia priplávania Krištofa Kolumba, rodáka z talianskeho Janova, na americké brehy. Pre amerických Talianov je Kolumbus symbolom ich hrdosti a úspechov, ktoré v americkom Novom svete dosiahli. Navyše aj samotný Bill de Blasio má talianske korene, napriek tomu požaduje sochu odstrániť.
Angelo Vivolo, prezident nadácie Columbus Citizens Foundation, v novinách The New York Times obhajoval sochu slovami: “Pre našich talianskych amerických predkov, ktorí čelili bigotérii a diskriminácii, znamenal Kolumbus Taliana, ktoré sa značne preslávil po celej Amerike a vytvoril trvalý most medzi starým a novým svetom.”