Bratislava 31. marca 2019 (HSP/Foto:TASR – Michal Svítok)
 
Máme novú prezidentku. Úplne novú. Túto ženu, Zuzanu Čaputovú, ktorá včera vyhrala voľby, totiž ešte pred niekoľkými mesiacmi nikto nepoznal. Dokonca pred niekoľkými týždňami sa ňou stále ešte nikto ani nezaoberal. Viezla sa tíško v závese Roberta Mistríka, ktorý bol favoritom neomarxistov a liberálov a do svetla reflektorov sa dostala až po tom, čo sa Mistrík, po chabých výsledkoch a následných zlých percentách v predvolebných prieskumoch vzdal v jej prospech

Na snímke kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová vo volebnej centrále po 2. kole prezidentských volieb 30. marca 2019

Na Zuzanu Čaputovú sa tak nestihli zacieliť reflektory jej oponentov, ktoré by vyniesli na svetlo, kto táto žena skutočne je a čo všetko má na rováši.
Voliči, ktorí jej dali hlas si tak zvolili iba jej mediálny a marketingový obraz, ktorý im predkladal počas krátkeho šturmu, keď sa stala favoritkou kampane, jej štáb. Fakty, ktoré začali postupne vychádzať na povrch, ako napríklad, že nebola v tíme právnikov, ktorí riešili presun pezinskej skládky do Senca a teda sa o presun skládky ani veľmi nepričinila, už kvôli istej spoločenskej informačnej zotrvačnosti nestihli dobyť hlavy voličov.
Voliči, ktorí si zvolili Čaputovú volili rovnako ako pred piatimi rokmi, keď zvolili Kisku. Aj teraz volili iba mediálny obraz a aj teraz budú musieť rovnako ako pri Kiskovi vytriezvieť.
Pred piatimi rokmi, okrem toho, že títo ľudia boli schopní voliť niekoho o kom nič nevedeli, volili hlavne proti Smeru, proti Ficovi, dnes volili rovnako, proti Smeru, za zmenu a je trochu smolou nás všetkých, kto nezdieľame liberálny pohľad na svet, že jej protikandidátom bol Smerák Šefčovič.
V podstate títo ľudia, pre svoju voľbu potrebujú dva základné elementy – prísľub zmeny, lebo neznášajú Roberta Fica a jeho politiku a potrebujú byť ubezpečení, že volia slušného kandidáta.
To, že je kandidát slušný a čistý ako ľalia sa pre týchto voličov dosiahne tak, že sa vytiahne niekto nový, o kom sa za pár mesiacov kampane ani nepodarí zistiť, čo je zač.
Potom to zisťujeme postupne ďalších 5 rokov, tak ako v prípade Kisku, keď sa z mediálneho Dobrého anjela, ktorého obraz si títo voliči zvolili, lebo mám pocit, že to sú tí istí ľudia, vykľul človek, ktorý má problémy z daňami, u ktorého sú podozrenia, že bol zapojený do činnosti pozemkovej mafie v Poprade, ktorý svoju kampaň viedol nečestne a teraz má kvôli tomu problémy s daňovým úradom atď.
Jednoducho sa z Dobrého anjela vykľul morálne i trestnoprávne veľmi problematický človek.
Naviac jeho prezidentovanie bolo tiež veľmi problematické, keď v paláci s nechuťou trávil tri dni v týždni a výsledkom bolo i to, že sa v konečnom dôsledku počas svojho prezidentovania nestretol s jediným významnejším štátnikom.
Aj pri Čaputovej budú musieť prejsť jej voliči katarziou jej poznávania. Že z jej života na nich vypadne ešte viacero kostlivcov je jasné.
Pre týchto voličov to však nemusí byť problém. O 5 rokov budú i tak radi hlasovať za nový slušný a čistý marketingový produkt a iba oponent a jeho charizma môže zabrániť tomu, aby si znova nezvolili takýto PR produkt s prekvapením.
Volič Čaputovej je v tomto smere nepoučiteľný. Je zásadne ovplyvňovaný médiami hlavného prúdu a nedokáže sám zvážiť argumenty pre a proti. Zásadnou je pre neho emócia, ktorú vytvoria PR agentúry a ktorá v tomto prípade bola, poďme bojovať proti zlu.
Samozrejme Zuzana Čaputová nebude vo funkcii proti žiadnemu zlu bojovať. Práve naopak, bude škodiť Slovensku lebo sama je zlo. Treťosektorové liberálne zlo. Ale môže to vadiť jej voličom?
Jednej časti nie, lebo približne 25 % spoločnosti vždy tvoria ľudia mentálne nastavení podobne ako ona. Ale druhá časť voličov, ktorí sa pravdepodobne skôr chytili na emóciu boja proti Smeru, môže byť postupom času zo svojej voľby znechutená. To však neznamená, že by nabudúce volili zodpovednejšie.
Čaká nás 5 rokov s prezidentkou, ktorá bude svoje extrémistické liberálne postoje cez váhu svojej funkcie prenášať do spoločnosti. A v tom je omnoho nebezpečnejšia ako Kiska, ktorý šiel radšej lyžovať.
Ľudia, ktorí zostali doma, lebo sa im zdal Šefčovič rovnako problémový ako Čaputová časom zistia, pri rôznych drobnostiach, kde sa prejavia rozhodovacie právomoci prezidentky, ako napríklad pri menovaní ústavných sudcov, lebo teraz dostanú prednosť liberálne nastavení kandidáti, že svoju pasivitu mali radšej potlačiť a dôjsť k urnám.
V najbližšej dobe nás čakajú Eurovoľby. Čo spôsobuje liberalizmus, ktorí momentálne ovláda EÚ Slovensku vidíme. Je dôležité, aby v týchto voľbách nezostal nikto doma. Aby to nedopadlo tak ako v prezidentských, že liberálna menšina si znova navolí svojich. V EÚ voľbách sa nikto nebude môcť vyhovárať, že nemal koho voliť. O hlasy sa uchádza 31 strán.
Volebný maratón zavŕšime presne o rok, keď sa budú konať voľby do NR SR. A potom budú karty rozdané úplne.
Jozef Poruban
 
Príspevok Kto volil Čaputovú, prečo a čo nás čaká zobrazený najskôr Hlavné správy.