Bardejov 20. septembra 2018 (HSP/Foto:HSP)
 
Bardejovu – perle východného Slovenska, mestu s najkrajším námestím, kúpeľmi a čarovnou prírodou, šéfuje už skoro 20 rokov Boris Hanuščák. Mnohí v meste si myslia, že po tak dlhej dobe mu už chýbajú nové myšlienky a hlavne ťah na bránu. Vedenie mesta je pre neho už rutinou a ťažko čakať nejaké nové nápady a posun k lepšiemu pre mesto a jeho obyvateľov. Preto mu aj v blížiacich sa voľbách vyrástlo až sedem protikandidátov. Uvidí sa, ako sa rozhodnú obyvatelia mesta a či v komunálnych voľbách zvolia zmenu a novú tvár na primátorský post. Kto má však reálnu šancu nielen uspieť a očariť vo voľbách, ale aj úspešne viesť Bardejov?

Ing. Andrej Gmitter

Terajšieho primátora podporujú v nadchádzajúcich voľbách všetky tri vládne strany, okrem tradičného Smeru-SD za ním totiž stojí aj Slovenská národná strana a Most-Híd. Otázne je, či mu to pomôže alebo bude skôr na škodu, keďže súčasný vládny trojlístok nemá medzi ľuďmi príliš veľkú podporu. A nie je skoro týždňa, v ktorom by sa neprevalila nejaká kauza. Podpora toľkých strán zároveň oberá kandidáta o slobodu a po víťazstve vo voľbách sa z neho častokrát stane len figúrka v rukách vedenia týchto strán a ich posluhovačov pôsobiacich v regióne.
O hlasy voličov by sa malo uchádzať osem kandidátov, z nich je polovica nezávislých a polovica má stranícku podporu. Čo im poskytuje určitý komfort a prostriedky, ale zároveň, ak by boli zvolení, záväzok a poslušnosť k týmto stranám. Ako informoval zapisovateľ mestskej volebnej komisie Miroslav Babej, sú medzi nimi štyria nezávislí kandidáti a štyria kandidáti s podporou politických subjektov. Ich mená ale zverejnia oficiálne až po ich zaregistrovaní.
Kandidátmi by podľa informácií TASR mali byť: Milan Pilip (SaS, OĽaNO, Sme Rodina – Boris Kollár, Šanca, Spolu – občianska demokracia), Boris Hanuščak (Smer-SD, SNS a Most-Híd), Marián Matej (KDH), Andrej Gmitter, Stanislav Soroka, Juraj Bochňa (nezávislý), Stanislav Jurčišin a Pavol Gmitter (Spolu – občianska demokracia), ktorý podľa predbežných informácií už stiahol kandidatúru.
Voliči v Bardejove si tak budú mať z koho vyberať, niektoré mená sú pre obyvateľov známejšie, iné im veľa nehovoria. Niektorých z nich poznajú, niečo už pre mesto v minulosti urobili, iní sú nepopísaný hárok papiera… Ak chcú kandidáti dosiahnuť v Bardejove zmenu mali by zahodiť za hlavu osobné záujmy a spojiť sa. Zvýšili by tak šancu uspieť proti súčasnému primátorovi.
Favoritom volieb sa zdá súčasný primátor Hanuščák, uškodiť mu môže podpora koaličných strán či to, že už po toľkých rokoch nemá, čo občanom ponúknuť. Zdá sa, že najväčšiu šancu uspieť proti nemu by mohol mať niekto, kto je v meste dobre známy a v podstate celý život v ňom pôsobí. Takým kandidátom je napríklad Andrej Gmitter. Ten ako mladík začínal pracovať v Bardejovských Kúpeľoch, dlhé roky sa v Bardejove venoval úspešne hokeju, bol  generálnym riaditeľom Národného inšpektorátu práce, kde cieľom inšpekcie bolo chrániť práva zamestnancov a dozerať na dodržiavanie zákonov zo strany zamestnávateľov.
 
Príspevok Kto má šancu pripraviť o kreslo „večného“ primátora Bardejova Hanuščáka? Porazí ho Andrej Gmitter? zobrazený najskôr Hlavné správy.