Bratislava 30. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Milan Drozd)
 
Niektorí známi či obyvatelia Kolárova ho označujú ako nekonfliktný typ, podľa iných však vzbudzuje pochybnosti. Môže byť naozaj vrahom? Zisťovali na Slovensku reportéri českého portálu iDnes.cz.

Na snímke policajný zásah na Harcsovej ulici v meste Kolárovo, okres Komárno 27. septembra 2018

V prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej polícia zaistila viacero osôb, medzi ktorými je aj údajne jeden z hlavných podozrivých Tomáš S. Médiá priniesli správy, že ide o bývalého príslušníka polície. Muž so záujmom o bojové umenia tiež v minulosti pracoval ako súkromná ochranka dôležitých osôb v zahraničí.
Je tiež zápasníkom štýlu jiu-jitsu a v minulosti údajne v zahraničí zarobil veľa pežaní. Nechával sa najímať na lode plávajúce v Arabskom mori ako ochranka. S poloautomatickou puškou v rukách sa niekoľkokrát fotil na palube, z ktorej strážil náklad pred somálskymi pirátmi.
Názory ľudí na jeho osobu sa však podľa informácii iDnes.cz líšia. Niektorí ho označujú za bezproblémového, iní hovoria o kontroverznej povesti.
“Stretával sa s pirátmi. To viete, taká skúsenosť človeka zmení,” uviedla pani Helena, rodinná známa, o bezdetnom a slobodnom mužovi, svojom susedovi, ktorého policajti obvinili z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírová.
Tomáš S. v mestečku Kolárovo prevádzkoval obchod s výživou pre športovcov a kulturistov. “Fungovalo mu to veľmi dobre. Je tu široko ďaleko jediný, “opisuje Helena.
V roku 2014 sa nechal naverbovať do tréningového výcvikového centra poľskej súkromnej bezpečnostné akadémie European Security Academy. Tá cvičí “súkromných vojakov”, pre ochranu VIP ľudí. V tej dobe bol ešte policajným dôstojníkom a slúžil v Komárne, podotýka český web.
“Z toho dôvodu potvrdzujeme, že nemal záznam v registri trestov, čo by ho z účasti na výcviku diskvalifikovalo,” potvrdil pre portál Aktuality.sk, pre ktorý novinár Kuciak písal, prezident akadémie Bartosz Bryl.
Výcvikové stredisko v Poľsku – najväčší svojho druhu mimo územia USA – sa nachádza uprostred divočiny, má vlastné strelnice, hotely, bazény aj repliku somálskeho Mogadiša, kde regrúti cvičia v simulovanom prostredí Blízkeho východu a Afriky.
V Kolárove však Tomáš S. žil skromne a v ústraní. V nenápadnom dvojpodlažnom hranatom domčeku rodičov, kde ho vo štvrtok zadržala polícia, presnejšie elitný útvar známy ako Lynx Commando – protiteroristický útvar, ktorý zasahuje vždy proti najnebezpečnejším páchateľom a do akcie ho posiela priamo policajný prezident.
O Tomášovi a jeho blízkej rodine sa miestny obyvateľ vyjadril ako o normálnej rodine, s jeho otcom mal blízky kamarátsky vzťah, syna však veľmi nepoznal, údajne ale nepôsobil ako gauner. Celkovo rodina Tomáša Sz. vraj pôsobila solídne a susedia opísali Tomáša ako tichého a nekonfliktného človeka (viac v článku).
“Chcete nám pomôcť? Potom dajte rodine pokoj. Jasné? “Zakričal včera cez pootvorené okno luxusného Audi na českých novináorv švagor obvineného Tomáša. Ten sa teraz so svojou manželkou Rékou stará o rodinu.
Tomáš má údajne povesť zámožného podnikateľa, no medzi ľuďmi je vnímaný kontorverzne. Podľa jedných nekonfliktný miestny rodák, vysokoškolák s titulom zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, podľa iných muž, ktorý “vedel riešiť problémy”. Záleží, koho sa pýtate. Niektorí zmieňujú, že už keď pracoval ako policajt, mal kontroverznú povesť. Až doteraz ale nebol obvinený za závažný trestný čin.
Ľudia v meste spájajú vraždu Jána Kuciaka a zadržanie údajných páchateľov s podobnou vraždou, ktorá sa v Kolárove stal v roku 2016. Dodnes neznámy páchateľ vtedy prišiel do domu miestneho podnikateľa v autodoprave Petera M. a zastrelil ho jednou ranou do hlavy, v posteli. Skupinu okolo Tomáša S. preverovala v súvislosti s touto vraždou polícia.

Príspevok Kto je Tomáš S. bývalý policajt a VIP ochrankár podozrivý z dvojnásobnej vraždy vo Veľkej Mači? zobrazený najskôr Hlavné správy.