Bratislava 18. septembra 2017 (HSP/euractiv/Foto:TASR/AP-Hektor Pustina, Screenshot VoteWatch)
 
Mimovládna organizácia VoteWatch zverejnila aktuálne hodnotenie relevantnosti poslancov krajín, informuje portál euractiv.sk. Na Slovensku sa trojica najvplyvnejších europoslancov skladá z Eduarda Kukana, Vladimíra Maňku (Smer-SD) a Anny Záborskej (KDH)

Slovenský europoslanec Eduard Kukan

Podľa mimovládnej organizácie VoteWatch je najvplyvnejším slovenským europoslancom Eduard Kukan (EPP), ktorý získal 22 bodov. Nasleduje Vladimír Maňka (S&D, Smer-SD) s 21,5 bodmi, ktorý sa nedávno stal kvestorom Európskeho parlamentu, a trojicu uzatvára Anna Záborská (EPP, KDH) so 17,5 bodmi.Pre porovnanie, najvplyvnejší poslanec a zároveň predseda europarlamentu Antonio Tajani získal 67,5 bodu. Slovensko má celkovo 13 poslancov v Europarlamente.
Víťaz tohto rebríčka Eduard Kukan počas Dzurindových vlád od roku 1998 do roku 2006 pôsobil ako minister zahraničia a v europarlamente je aktuálne druhé volebné obdobie. V súčasnosti je hlavným autorom štyroch správ: o výsledkoch Európskeho roku aktívneho starnutia, o revízii európskej susedskej politiky, o financovaní spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky a o Európskom fonde pre trvalo udržateľný rozvoj (EFSD), informuje euractiv. Okrem toho je Kukan predsedom delegácie Europarlamentu pre vzťahy so Srbskom, členom výboru pre zahraničné veci a členom podvýboru pre bezpečnosť. Pôsobí ako náhradník vo výbore pre zamestnanosť a sociálne veci.
Poradie najvplyvnejších slovenských europoslancov podľa organizácie VoteWatch
Mimovládna organizácia vo svojom prieskume nehodnotila, či europoslanec využíva svoj vplyv na dobré alebo zlé veci a upozorňuje, že v tomto prípade vystupuje politický vplyv ako neutrálna veličina. Zohľadňuje aktivity a funkcie poslancov a po konzultácii s expertmi im prideľuje bodovú váhu. Novinkou v tohtoročnom prieskume je spätná väzba, ktorá vstupuje do hodnotenia. Ďalším dôležitým faktorom sú aj jazykové znalosti poslanca.
Celkovok najvplyvnejšími europoslancami sú okrem predsedu Tajaniho aj predsedovia politických frakcií Manfred Weber (EPP), Gianni Pittella (S&D) a Guy Verhofstadt, nasledujú predsedovia niektorých výborov Roberto Gulatieri (CONT) a Claude Moraes (LIBE). Podľa správy mimovládnej organizácie europoslanci Nemecka, Rumunska a Malty svojim vplyvom prerastajú svoju veľkosť, naopak grécki, litovskí a cyperskí europoslanci si počínajú slabšie.
Poradie 15 najvplyvnejších europoslancov podľa organizácie VoteWatch
Slovensko je celkovo pod stredným pásmom vplyvu, predbehli nás severské krajiny, ale aj Česká republika.