Bratislava 28. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Po odchode Petra Kažimíra (Smer-SD) z postu ministra financií na čelo Národnej banky Slovenska (NBS) sa vo vládnej koalícii rozhoduje o Kažimírovom nástupcovi. Podľa doterajších mediálnych špekulácii sú na tento post dvaja horúci kandidáti
 

Na snímke prezident finančnej správy František Imrecze

Ministerstvo financií dočasne vedie súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý svoju politickú kariéru začínal ako štátny tajomník tohto rezortu.
Zakrátko by však mal kormidlo ministerstva financií prevziať nový minister. Podľa Hospodárskych novín je najsilnejším kandidátom na tento post bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze. Rezort financií podľa Koaličnej zmluvy patrí strane Smer.
Denník Pravda k tomu dodáva, že v Smere sa diskutuje aj o druhom kandidátovi – predsedovi parlamentného finančného výboru Ladislavovi Kamenickom.
Médiá uvádzajú, že najmä kandidatúra Františka Imreczeho je “kontroverzná”, keďže z postu šéfa finančnej správy odstúpil pre podozrenia z podvodov pri preclievaní tovarov dovážaných z Číny v hodnote až 300 miliónov eur.
Podľa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) slovenskí colníci vpustili čínsky tovar na trh Európskej únie za nižšie ceny. Spôsobili tak straty pri výbere DPH.
Finančná správa rovnako ako ďalšie krajiny, však upozornila na to, že OLAF vypracoval na prelome rokov 2014 a 2015 kritériá ako stanoviť férové ceny pre tovar, akým je textil a obuv z Ázie, avšak tieto kritériá aplikoval aj na predchádzajúce dva roky, keď ešte neexistovali.
“To viaceré krajiny, vrátane Slovenska, jednoznačne odmietajú,” dodala v januári hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.
 
Príspevok Kto bude novým financmajstrom? Zatiaľ sa mediálne skloňujú dve mená zobrazený najskôr Hlavné správy.