Nitra 11. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Komunistická strana Slovenska považuje mzdy, ktoré sú ponúkané zamestnancom v automobilke Jaguar za smiešne, ak sa porovnajú z výškou štátnej dotácie, ktorú Jaguar dostal od vlády a to 630 miliónov eur. Zatiaľ čo nástupný plat, ktorý ponúka pre zamestnancov je 650 eur v hrubom. Z toho vyplýva, že z dotácii ktoré zahraničná automobilka dostala od vlády, by za 650 eurovú mzdu mohlo pracovať 3000 ľudí 27 rokov!
Na snímke Jalal Suleiman, podpredseda Komunistickej strany Slovenska. Foto: HSP

KSS o Jaguari píše:
Jeden z našich sympatizantov sa pred niekoľkými dňami zúčastnil náboru do Jaguaru pri Nitre. Určite ste už o tejto fabrike počuli – vláda kvôli nej preinvestovala v okolí pol miliardy eur, bolo obetovaných vyše 300 000 metrov štvorcových najúrodnejšej pôdy v republike a ceny nehnuteľností v Nitre vystrelili do závratných výšok…
Kto očakával, že zamestnanci fabriky budú dôstojne ohodnotení, tak sa mýli. Na spomínanom nábore predstavili aj platobné podmienky a spoločnosť Jaguar ponúka 650 eur v hrubom, čo je v čistom cca 520 eur! Prenájom 1-izbového bytu v Nitre sa momentálne pohybuje na hranici 400 eur na mesiac. Natíska sa otázka: pre koho sú platy takto nastavené – pre domácich záujemcov o prácu alebo pre lacnú pracovnú silu zo zahraničia?
Ilustračné foto
Pre Jaguar to bude výhodný biznis nielen kvôli nízkym mzdám, ale aj kvôli tomu, že Vláda SR urobila ja nemožné, len aby sme Jaguar dostala – napríklad preinvestovala viac ako pol miliardy eur (500 miliónov na výkup pozemkov, stavbu ciest či železničného prekladiska) alebo poskytla fabrike 130 miliónovú dotáciu. Aby ste mali predstavu, o akú veľkú čiastku ide: z celkovej sumy 630 miliónov eur je možné financovať 650 eurovú hrubú mzdu pre 3000 zamestnancov po dobu takmer 27 rokov.
Samozrejme, k hrubej mzde sa poskytujú aj príplatky. Jeden príklad za všetky: príspevok na dopravu je 20 eur, čo znamená 1 euro na každý pracovný deň. Celý hodinový lístok v nitrianskej MHD stojí 80 centov. Zamestnanec teda denne precestuje (berieme do úvahy najlacnejšiu variantu) 1,60 eura.
Naozaj je výstavba Jaguaru pri Nitre taká výhodná investícia? Ak áno, tak pre koho? Bežní ľudia to istotne nebudú…