Simferopol 12. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexandr Polegenko)
 

Kyjevská vláda zámerne uzavrela dva z troch hraničných prechodov na hranici s Krymom, aby zastavila príliv turistov na poloostrov. Oznámil to Alexej Černjak, šéf výboru Krymského parlamentu pre sanatória a rekreačný komplex a cestovný ruch.

Ilustračné foto

Ukrajinské hraničné prechody Kalančak a Čaplynka prestali fungovať večer 6. septembra. Ako uviedol predseda štátnej správy Chersonskej oblasti Andrej Gordejev, súvisí to so zhoršením životného prostredia v dôsledku chemických emisií z krymských pretekov Krymskij titan. Príslušníci pohraničnej stráže však zostávajú na svojich miestach. Ukrajinský minister zdravotníctva oznámil, že koncentrácia škodlivých látok v Chersonskej oblasti je v norme a miestni obyvatelia nemuseli vyhľadať lekársku pomoc.
„Antikrymská propaganda a vytváranie umelých front na hraniciach neumožnili kyjevskej vláde zastaviť prúdenie turistov na Krym. Teraz úmyselne uzavreli dva hraničné prechody, pričom to spájajú so zlou situáciou na krymských pretekoch Titan. Chceli ich uzavrieť ale nemôžu, pretože majú vlastné záujmy. Toho sme si dobre vedomí. Preto všetko, čo sa teraz snažia urobiť, je to, že pred voľbami nechcú povedať, že na Kryme bol prekonaný rekord a rekreovalo sa tam viac než milión ukrajinských turistov,” povedal Černjak.
Podľa jeho slov situácia týkajúca sa chemických emisií na severe Krymu nijak neohrozila ľudské životy a pre kyjevskú vládu sa stala len formálnou zámienkou.
„Pokiaľ by v „Titane” naozaj došlo k niečomu závažnému, potom by tým utrpela i susedná Chersonská oblasť. A verte, že by za takej situácie Ukrajina prilákala všetky možné i nemožné organizácie, aby obvinila Rusko z ekologickej katastrofy. No reálny dôvod nenašli, a tak sa rozhodli, že uzavrú hranice,” dodal Černjak.

Príspevok Krym vysvetlil, prečo Ukrajina uzavrela kontrolné stanovište na hraniciach zobrazený najskôr Hlavné správy.