Simferopol 27. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksei Malgavko)
 
Zdravotný stav troch ukrajinských námorníkov, ktorí boli zranení v dôsledku incidentu v Čiernom mori, je stabilizovaný. Sputniku to oznámila Ludmila Lubinová, komisárka pre ľudské práva Republiky Krym

Ilustračné foto

“Mala som o zranených strach a tiež o to, akú pomoc potrebujú. Pretože (ukrajinská ombudsmanka Ludmila, pozn. red.) Denisovová už šíri zvesti o tom, že jednému z námorníkov bude amputovaná ruka. To ale nebolo potvrdené. Všetci majú v súčasnosti končatiny v poriadku. Ich zranenia nie sú vážne, trieštivé a zdravotný stav námorníkov je stabilizovaný,prezradila Lubinová.
Jeden zo zadržaných námorníkov má zranené rameno, druhý stehno a tretí ruku. Ďalej bolo upresnené, že sa nejedná o veliteľa, ale o radových námorníkov narodených v rokoch 1999, 1998 a 1994. Všetci traja muži boli hospitalizovaní v Kerčskej nemocnici.
“Čakám na rozhodnutie súdu a vyšetrovateľov o ďalšom osude všetkých ukrajinských námorníkov, aby som sa do toho zapojila a aby podľa ruského zákonodarstva neboli porušené ich práva,” povedala na záver Lubinová.
 
Provokácia ukrajinského námorníctva
Ukrajinské vojenské lode Berdjansk, Nikopol a Jany Kapu porušili články č. 19 a č. 21 Dohovoru OSN pre námorné právo a prekročili štátnu hranicu Ruskej federácie. Lode vplávali do dočasne uzavretých ruských vôd a vykonávali niekoľko hodín nebezpečné manévre, pričom nereagovali na požiadavky ruských člnov a lodí, ktoré ich sprevádzali.
Bolo prijaté rozhodnutie o použití zbraní. Všetky tri lode boli zadržané približne 20 km od ruského pobrežia a 50 km juhozápadne od obvyklého koridoru plavby po Kerčskom prielive pod Krymským mostom.
 
 
Príspevok Krym prehovoril o zdravotnom stave námorníkov zadržaných v Kerčskom prielive zobrazený najskôr Hlavné správy.