Káhira 9. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ahmed Hatem)

Na 25 sa zvýšil celkový počet obetí dnešného útoku na kostol koptských kresťanov v egyptskom meste Tanta asi 60 kilometrov severne od Káhiry a útoku v Alexandrii, asi 200 km od Káhiry. Informovala o tom agentúra AP zo zdrja egyptského ministerstva zahraničných vecí

Príbuzní a okoloidúci stoja pred koptským kostolom v egyptskom meste Tanta, v ktorom dnes počas svätej omše. K výbuchu došlo v čase, keď bol kostol plný veriacich sláviacich Kvetnú nedeľu. Pri incidente zahynulo najmenej 21 osôb a minimálne 35 ľudí utrpelo zranenia (AP Photo/Ahmed Hatem)

K prvému výbuchu došlo v čase, keď bol kostol plný veriacich sláviacich Kvetnú nedeľu. Ide o najnovší zo série útokov namierených proti koptským kresťanom, ktorých v Egypte žije približne osem miliónov, a tvoria tak desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny.

Odkedy sa v Káhire ujala moci islamistická a neskôr armádou podporovaná vláda, cítia sa kopti obzvlášť ohrození a množia sa správy o útokoch a vyháňaní koptských rodín z ich dedín.

Okrem toho sa kopti sťažujú na diskrimináciu, keďže je pre nich prakticky nemožné získať vplyvné miesta v súdnictve, na vysokých školách či v policajných zložkách.

Útok v kostole, ktorý sa stal v deň, keď kresťania po celom svete slávia Kvetnú nedeľu, vzápätí odsúdil pápež František. Pápež navyše o niekoľko týždňov plánuje návštevu Egypta.

Hlavu katolíckej cirkvi o útoku informovali odkazom na kúsku papiera v čase, keď si pripomínal Kvetnú nedeľu počas slávnostných obradov na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Pápež si krátko pred tým pripomenul obete piatkového útoku nákladným autom v Štokholme.

František vyjadril hlbokú sústrasť “môjmu bratovi, pápežovi Tawadrosovi II, koptskej cirkvi a všetkým milovaným Egypťanom”. Dodal, že sa modlí za všetkých mŕtvych a ranených.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zvolal po útoku krízové zasadnutie rady pre národnú obranu, oznámila štátna televízia. Na stretnutí by sa mali prerokovať “dôsledky” tohto činu.

Druhý útok na kostol koptských kresťanov v Egypte sa odohral dnes v meste Alexandria asi 200 kilometrov severozápadne od Káhiry. Nálož vybuchla pred kostolom. Počet obetí ani zranených nie je bezprostredne známy. Informovali o tom egyptské médiá.