Bratislava 31. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Kancelária prezidenta SR)
 
Očakávané spomalenie rastu slovenskej ekonomiky ešte neznamená, že nás čaká nová kríza. Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch, ktorý vo štvrtok o najnovších prognózach vývoja hospodárstva informoval prezidenta Andreja Kisku

Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch (vľavo) a prezident SR Andrej Kiska

Centrálna banka pritom tento týždeň znížila odhad rastu hrubého domáceho produktu Slovenska na tento rok o 0,1 percentuálneho bodu na 4,2 % a zároveň upozorňovala na zosilňovanie negatívnych rizík vyplývajúcich najmä z možného tvrdého brexitu.
“Pán prezident chcel byť informovaný, či to nie je zárodok nejakej novej krízy, čo nie je. Je to spomalenie, ktoré nás samozrejme neteší, ale chápeme to zatiaľ ako posilnenie rizík smerom dolu, nie ako nejakú predzvesť krízy,” uviedol Makúch po štvrtkovom stretnutí s prezidentom a dodal, že centrálna banka bude vývoj naďalej monitorovať a ak to bude potrebné, vyjadrí sa k tomu po marcovom zasadnutí bankovej rady.
Dosluhujúci guvernér NBS zároveň tvrdí, že o vládnych nominantoch na guvernéra a viceguvernéra centrálnej banky sa s prezidentom vo štvrtok nebavil. Jozef Makúch pritom otvorene kritizoval nomináciu Jozefa Hudáka na viceguvernéra NBS, keď hovoril o jeho nedostatočnej kvalifikácii a slabej odbornej spôsobilosti túto funkciu zastávať. “Nebola to dnes téma. Nemám k tomu čo dodať. Tam sa nemalo čo zmeniť. Za takú krátku dobu sa nedá doplniť kvalifikácia,” dodal Makúch.
Príspevok Krízu zatiaľ neočakávame, informoval guvernér NBS prezidenta zobrazený najskôr Hlavné správy.