Viedeň 18. júna 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Michael Sohn)
 
Rakúska spolková vláda sa v sobotu stretla na krízovom stretnutí. Dôvodom boli správy, podľa ktorých Nemecká spolková spravodajská služba (BND) v rokoch 1999 až 2006 vykonávala v Rakúsku systematický dohľad. Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen a kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) vystúpili v sobotu večer

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová a rakúsky kancelár Sebastian Kurz

Podľa rakúskeho týždenníka Profil a denníka Der Standard na základe interného spisu BND sa v rokoch 1999 až 2006 odpočúvalo a kontrolovalo celkovo dve tisícky telefónových, faxových a mobilných pripojení vrátane e-mailových adries. O “špicľovaní” BND v tzv. “spriatelených krajinách” celého sveta sa pritom vedelo už v roku 2015.
BND monitorovala vládnu komunikáciu (úrad rakúskeho kancelára a kľúčové rezorty obrany, zahraničia, vnútra a financií), kľúčové firmy ako zbrojovky Glock a Steyr, banku Raiffeisen aj Bank Austria, automobilku Rosenbauer, drôtovňu Schiebel, či klenotníctvo Swarovski. Okrem toho aj rakúske pobočky medzinárodných korporácií, ako napríklad Ericsson alebo Bombardier.
Odpočúvané boli aj medzinárodné organizácie so sídlom na rakúskom území, ale aj islamské inštitúcie a podozriví z teroristických aktivít či obchodníci so zbraňami, a dokonca aj univerzitní profesori. Nemci sa navyše podľa vyjadrenia s týmito informáciami podelili aj s inými tajnými službami, napríklad s americkou NSA.

Tajná služba sledovala napríklad internetové linky, prostredníctvom ktorých sa dostávalo obrovské množstvo dátového toku. Ak sa napríklad zobrazila e-mailová adresa podozrivého z terorizmu ako selektor, systém kontroly sa spustil. Agenti potom mohli vidieť, kedy cieľová osoba komunikovala, s kým, ako dlho.
Denník Der Standard konštatuje, že je jasné, že týmto sa rozpadla dôvera medzi dvoma vcelku blízkymi členskými štátmi EÚ, ktoré už desaťročia úzko spolupracovali. Na zozname však nie sú žiadne súkromné ​​čísla alebo e-mailové adresy rakúskych politikov. Zoznam však potvrdzuje, že sledovaných bolo niekoľko ministerstiev, ako napríklad ministerstvo hospodárstva a vnútra, neskôr aj obrany a životného prostredia.
Nevyhla sa tomu ani rakúska tlačová agentúra APA. V rámci OSN monitorovala nemecká tajná služba 128 telekomunikačných spojení a 75 správ. Okrem obvyklých podozrivých, ako sú Irán, Rusko alebo Severná Kórea, boli to aj “priateľské krajiny”, ako Francúzsko, Izrael či USA.
Bývalý minister obrany Hans Peter Doskozil (SPÖ) sa podľa novín Wiener Zeitung na spoločnej tlačovej konferencii s Christianom Kernom vyjadril: “Nečakal som to, že by sme boli susedným štátom takýmto spôsobom – ak je to pravda – inštitucionálne a systematicky špehovaní.”
Nie je to prvýkrát, čo boli inštitúcie a významné osoby európskych krajín odpočúvané (viac TU). Ešte v roku 2013 dokonca aj samotné Nemecko od amerických tajných služieb, ktoré sa zamerali aj na mobilný telefón kancelárky Angely Merkelovej.
 
 
Príspevok Krízové stretnutie spolkovej vlády: Nemecko odpočúvalo Rakúsko dlhé roky zobrazený najskôr Hlavné správy.