Bratislava 27. novembra 2017 (HSP/Foto: TASR- Tomáš Halász)

Vláda podala do parlamentu návrh zákona na náhradné výživné, ktorý pripravilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina), ani jedna z úprav však nepomáha samotnej matke. V rozprave k zákonu uvádza nasledovné
Petra Krištúfkova (Sme rodina)

Keď som videla, že je podaný návrh zákona na náhradné výživné z dielne ministerstva, tak som sa potešila, dúfajúc, že sa celá mašinéria okolo náhradného výživného zjednoduší a bremeno vymáhania výživného sa z pliec už aj tak zrútenej matky presunie na úrad práce. Nič také sa však nedeje.
Predmetom vládneho návrhu zákona sú síce zmeny, ale spočívajúce iba v úprave poskytovania náhradného výživného ako preddavkovej dávky + kozmetická zmena administratívnej procedúry.
Dokonca sa do zákona vkladá nové ustanovenie v §2 ods.6, v ktorom sa povinnej osobe umožní zaplatiť bez sankcie výživné aj po termíne stanovenej súdom alebo na základe dohody.
Ani jedna z úprav však nepomáha samotnej matke.
Z rozpočtu na rok 2018 sa dozvedáme, že na náhradné výživné je rozpočtovaná suma skoro o 15% nižšia oproti tomuto roku.
Ministerstvom uvádzaný dôvod tohto poklesu je, že žiadatelia nespĺňajú kritériá na poberanie náhradného výživného.
Je to asi podobný argument, ako keby som tvrdila, že 15 percent rodičov, ktorí majú povinnosť platiť výživné, si vstúpilo do svedomia?!
Ja sama som podávala návrh na úpravu zákona o náhradnom výživnom, tak mi dovoľte povedať, že tieto údaje sú výsmechom pre osamelých rodičov, najčastejšie teda matky.
Celý zákon o náhradnom výživnom je zlý.
Ak sa matka aj k náhradnému výživnému dopracuje, tak zároveň jej vzniká povinnosť vymáhať ho od neplatiča.
Som presvedčená, že štát by bol vo vymáhaní výživného, ktoré  mimochodom sám poskytol, úspešnejší ako samotná matka. Každopádne má na to výrazne silnejšie a účinnejšie možnosti.
Musíme si v prvom rade všetci uvedomiť, že za týmto zákonom stojí konkrétny rodič… matka, ktorá v prvom rade rieši základné existenčné výdavky, ktoré zahŕňajú či bude mať jej dieťa čo jesť, pretože už len jeden mesačný výpadok výživného jej reálne spôsobuje likvidačné problémy.
Takže si musíme uvedomiť, že táto pomoc musí prísť rýchlo a účinne.
Na záver by som ešte spomenula jedno hrozivé číslo: 72.000 detí na Slovensku je v hmotnej núdzi. Veľmi dobre vieme, že sú to práve deti, ktoré sú najviac ohrozené chudobou.
na nás poslancoch  je, ako sa k týmto číslam postavíme, či máme vôľu ich zmeniť…. My náš návrh opäť podáme….