Brusel/Amsterdam 15. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslava Cibulková)

Holandsko by nemalo povoľovať dvojaké občianstvo, odobrať by ho malo dokonca aj kráľovnej Máxime, ktorá je rodáčkou z Argentíny. Vyhlásil to líder Kresťanskodemokratickej výzvy (CDA) Sybrand Buma.

Ilustračné foto

Podľa Bumu by sa manželka súčasného kráľa Viliama Alexandra mala zriecť argentínskeho občianstva. “Keby to bolo na mne, každý bude mať len jeden pas. To platí aj pre kráľovnú,” povedal Buma.

Politik si myslí, že dvojaké občianstvo len sťažuje ľuďom z cudziny začleniť sa do holandskej spoločnosti. Tí, čo chcú získať holandské občianstvo, by to mali urobiť s rozvahou, lebo je to “viac než len kus papiera, je to voľba, ktorá vás spojí s krajinou”.

Aj napriek tomu, že konzervatívna CDA sa už v názve odvoláva na kresťanskú demokraciu, nejde o prísne kresťansky zameraný politický subjekt. Strana má v parlamente a na nižších lokálnych úrovniach aj členov židovského, moslimského a hinduistického vierovyznania.

CDA je prívržencom integrácie menšín do holandskej spoločnosti, v čom sa zhoduje s aktivitami kráľovnej. Kráľovná Máxima, rodená Zorreguietová Cerrutiová, má argentínsky pôvod. Jej otec Jorge Zorreguieta bol ministrom poľnohospodárstva počas vlády posledného argentínskeho diktátora generála Jorgeho Rafaela Videlu. Holandské občianstvo získala v máji 2001, krátko po zásnubách s vtedajším korunným princom Viliamom Alexandrom.

Zo svojej pozície sa zasadzuje o integráciu imigrantov. Bola členkou osobitnej parlamentnej komisie, ktorá sa snažila nájsť spôsoby ako čo najlepšie zapojiť prisťahovalkyne z cudziny do pracovného procesu v Holandsku. Kráľovná zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa prisťahovalci naučili holandský jazyk, rovnako ako to zvládla aj ona, aby sa mohli naplno zapojiť do života holandskej spoločnosti.

Predvolebné prieskumy predpovedali kresťanským demokratom, ktorí dlhé roky dominovali holandskej politike, tretí najvyšší počet hlasov, takže by mali byť v hre o zostavenie budúcej koaličnej vlády. Nie je však isté, čim táto pozícia postačí na zmenu zákona o dvojakom občianstve.