Bratislava 20. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 
Kresťania na Slovensku, ale i vo svete slávia v nedeľu sviatok Zoslania Ducha Svätého, ktorý sa ľudovo nazýva aj Turíce

Ilustračné foto

Veriaci si počas bohoslužieb pripomínajú udalosť, keď na 50 deň po Kristovom zmŕtvychvstaní Duch Svätý zostúpil na apoštolov zhromaždených v Jeruzaleme. V tento deň bol zjavený ako tretia božská osoba Svätej Trojice.
Následne po Zoslaní Ducha Svätého apoštol Peter predniesol kázeň, na základe ktorej sa dalo pokrstiť vyše 3000 ľudí. Preto je svätodušná nedeľa aj spomienkou na založenie prvého kresťanského cirkevného zboru v Jeruzaleme.
Veriaci si počas sviatku pripomínajú aj sedem darov Ducha Svätého, a to dary múdrosti, rozumu, rady, sily, poznania, nábožnosti a bázne Božej.
Nedeľu Päťdesiatnice – Zostúpenie Svätého Ducha slávia aj veriaci gréckokatolíckej cirkvi. Tí si v pondelok 21. mája pripomenú Pondelok Svätého Ducha.
V katolíckej cirkvi sa počas tohto víkendu konajú na rôznych miestach Slovenska svätodušné púte. K najznámejším patrí púť v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Púť vyvrcholí svätou omšou, ktorú bude celebrovať bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. “Na Svätodušný pondelok sa uskutoční púť seniorov a chorých. Hlavnú pútnickú svätú omšu o 10.30 h bude celebrovať arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch,” uvádza sa na internetovej stránke baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.
 
Príspevok Kresťania slávia sviatok Zoslania Ducha Svätého zobrazený najskôr Hlavné správy.