Kremnica 27. februára 2018 (HSP/Foto:wikimedia)

Na Slovensku, aj keď je to malá krajina, sa nachádza mesto, v ktorom sa je najdlhšie fungujúci podnik na svete. Je to Kremnica so svojou mincovňou, píšu Dobrénoviny.sk
Ilustračné foto

Svoju históriu píše mesto Kremnica od 17. novembra 1328, keď udelil kráľ Karol Róbert s Anjou osade Cremnychbana mestské privilégiá. Zároveň s tým dostala Kremnica okrem iného právo prevádzkovať mincovňu. Táto mincovňa je dodnes najstaršou fungujúcou mincovňou v Európe.
Podľa odhadov sa počas celej histórie mincovne vyrobilo viac ako 21 miliónov kusov dukátov. Tieto mince vznikli podľa vzoru mincí z Florencie a vďaka svojej kvalite sa považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe.
Od 15. storočia však dukáty ustúpili lacnejším kovom a na rad prišli strieborné toliare. Posledné dukáty ako platidlo sa vyrazili v roku 1881.
Začiatkom 15. storočia zaútočili na mesto husiti a chceli si ho podmaniť. To sa im však nepodarilo, ale vypálili a vyrabovali kremnickú mincovňu. Následne mincovňu preložili do centra. Zabezpečenie mincovne vylepšili komplexom budov, aby sa už táto situácia viac neopakovala.
Okrem tejto mincovne sa v Rakúsko-Uhorsku nachádzali aj iné mincovne. Kremnická zažila najväčší rozmach počas panovania kráľovnej Márie Terézie. Počas jej panovania sa totiž razilo v mincovni viac mincí než vo všetkých ostatných mincovniach v Rakúsko-Uhorsku dokopy. Preto mincovne ako mincovňa v Bratislave, mincovňa v maďarskej Nagy Banyi a rumunskej Alba Júlii postupne zanikli.
24. februára 2011 budovu mincovne slávnostne zaradili do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva. Pri tejto príležitosti odhalili bustu kráľa Karola Róberta, ktorý založil mincovňu a takisto otvorili nové priestory raziarne medailí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.