Veľký Kremeľský palác v Moskve, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Belehrad 14. augusta (TASR) – Postoj Ruska k neuznanej republike Kosovo je transparentný, konzistentný a nezmeniteľný, vyhlásila v pondelok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Dôslednosť je v dnešnom svete ojedinelá vec. Rusko a jeho zahraničná politika vo všeobecnosti však sleduje kurz smerom ku konzistentnosti a kontinuite,“ uviedla Zacharovová v rozhovore pre srbskú štátnu televíziu.

„Čo sa týka Kosova, naše stanovisko je jasné a transparentné a je založené na niekoľkých prvkoch. Po prvé, je to rámec medzinárodného práva: rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN je stále v platnosti, a krajiny, ktoré sa prezentujú ako najhorlivejší obhajcovia medzinárodného práva, musia mať na pamäti, že rezolúcia 1244 je na stole. Po druhé, je to rešpekt voči suverenite Srbska a jeho vnútorným zákonom. Po tretie, je to pochopenie národných záujmov Srbska a jeho ľudu. Tieto tri zložky vytvárajú základ pre náš postoj, a ten sa nezmení, tým si môžete byť istí,“ vyhlásila Zacharovová.

Podľa Zacharovovej sú informácie, že Kosovo bolo predmetom rokovaní ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivka Donalda Trumpa na ich nedávnom summite v Helsinkách, iba „falošnými správami“, ktoré sa usilujú „zraniť Srbov“ a „vraziť klin medzi Srbov a Rusov“, zakončila hovorkyňa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR